zabawa dedukcyjna dla przedszkolaków z wykorzystaniem kolorowych klocków Lego w różnych kształtach

Czy wiesz o którym klocku myślę?

przez Dzieciaki z potencjalem
Zabawa powstała na bazie gry, o której już kiedyś pisałam O jakiej liczbie myślę. Tym razem jednak jest bardziej przystępna dla młodszego dziecka, które liczb jeszcze nie zna dość dobrze. Zachęcam do podjęcia prób zabawy już z czterolatkiem, który z naszą pomocą powinien sobie z nią poradzić.
Do zabawy będziemy potrzebować klocków w różnych kształtach i kolorach. Ja wybrałam takie, które mają kilka wspólnych cech. Mamy więc grupy klocków w dwóch kolorach, dwóch grubości i trzech wielkości (liczba pinów) oraz płaskie i wypukłe..
Rozkładamy w rzędzie nasze klocki. Jedna osoba wybiera sobie w myślach klocek a druga zadaje pytania zamknięte, tak aby naprowadziły ją jak najszybciej na rozwiązanie. 
Po pierwszej rundzie odwracamy role.

 


Przykładowa zabawa

Wybieram średni, czerwony, płaski klocek z pinami.
Jakie pytania może zadać dziecko?
– Czy ten klocek jest płaski?
– Tak
Zostają nam wszystkie klocki płaskie, te grubsze odkładamy (patrz zdj. poniżej)
– Czy ten klocek jest duży?
– Nie
Odpadają wszystkie duże klocki. Zostają średnie i małe.
Czy ten klocek ma piny?
– Nie
Odpadają wszystkie klocki z pinami.
– Czy ten klocek jest czerwony?
– Tak
Zostają dwa czerwone klocki, średni i mały. Zagadka już prawie rozwiązana 🙂
 
Możecie tez pytać o konkretną liczbę pinów, o to czy klocek jest wąski, czy jest kwadratem (uwaga na pytanie o prostokąt – każdy kwadrat jest prostokątem więc mamy tu same prostokąty;))

 

zabawa dedukcyjna dla przedszkolaków, klocki leżą ułożóne na stole w dwóch rzędach, część z klocków jest już usunięta z gry

Wskazówki

 
○ Jeśli nie macie pod ręką klocków to bawić się możecie też na kartce. Narysujcie kilka elementów o różnych cechach (kolory, kształty, wielkości, desenie) i zabawa gotowa.
 
○ Gdy bawimy się z młodszym dzieckiem to  wspólnie ustalcie poszukiwany element i wymyślajcie wskazówki, na podstawie których będziecie eliminować kolejne klocki. 
Po takiej zabawie wprowadzającej możecie przejść do kolejnego etapu, w którym to dziecko wybierze klocek a my będziemy zadawać pytania i próbować odgadnąć o który element chodzi. Dziecko na początku prawdopodobnie miałoby problemy z samodzielnym wymyśleniem odpowiednich pytań. 
○ Ze starszakami możemy pobawić się w wariant rywalizacyjny dla dwóch osób.
 
Każdy z graczy układa przed sobą zestaw takich samych klocków a następnie w ukryciu zapisuje jaki wybrał klocek/element. Gracze na zmianę zadają sobie pytania zamknięte, próbując jak najszybciej odkryć wybrany przez przeciwnika element.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close