gra w wisielca zasady gry na kartce papieru

Wisielec jest jedną z najpopularniejszych zabaw z czasów naszego dzieciństwa. Nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, wystarczy kartka, długopis i można grać. Mimo swojej prostoty, jest dla dzieci na tyle interesująca, że zawsze chętnie w nią grają. 

Kilka miesięcy temu przygotowałam dla moich dzieci planszę do gry w Wisielca, którą zalaminowałam. Dzięki temu mogliśmy grać wielokrotnie, nawet poza domem, nie martwiąc się o to, że skończą nam się kartki. Dodatkową i w zasadzie najważniejszą zaletą planszy było to, że znajdował się na niej drukowany alfabet. Dla dzieci, które dopiero uczą się pisać i czytać było to ogromne ułatwienie. Więcej szczegółów, zasady gry i planszę do pobrania znajdziecie we wcześniejszym wpisie Gra w wisielca  

Minęło kilka miesięcy, dzieci opanowały podstawy. Zaczęła się nauka w zerówce i I klasie a co za tym idzie, alfabet drukowany to już za mało. Zainspirowana pomysłem jednej z mam na zaprzyjaźnionej grupie facebookowej, poszłam o krok dalej i wcześniejszą wersję alfabetu zamieniłam na pismo szkolne.

Dzieci utrwalają krój literek a przy okazji ćwiczą pisanie. 

W dolnej części planszy mamy alfabet z dużymi i małymi literami. Służą jako ściąga, a przy okazji wykreślamy z niego literki, które nie pojawiają się w odgadywanym wyrazie. Podstawowy alfabet uzupełniłam o litery q, x i v (w końcu mamy też w szkole język angielski więc przydadzą się i one). 

W górnej części znajduje się liniatura, w której wpisujemy litery z odgadywanego hasła.

Poniżej znajdziecie planszę do pobrania. 

 

Plansza do pobrania

 

Na zdjęciu powyżej widzicie domek zamiast wisielca. Jest to jedna z alternatyw jeśli wydaje się Wam, że wisielec jest zbyt drastyczny. Kiedy pojawił się pierwszy artykuł z wisielcem, czytelniczki zasugerowały całe mnóstwo innych rozwiązań jakie stosują, żeby wyeliminować z zabawy motyw wisielca. Wśród nich pojawiło się rysowanie  np. żabki, krokodyla, buźki czy właśnie domku. W tej kwestii nie ma ograniczeń. Możecie rysować co tylko podpowie Wam wyobraźnia.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close