Jaipur to piękna, kompaktowa gra dla dwóch osób. Mimo swojej prostoty oferuje ciekawą rozgrywkę, która spodoba się i starszym i młodszym graczom.
W grze wcielamy się w hinduskich kupców, którzy konkurują między sobą o najlepsze towary, próbując jednocześnie przeprowadzać jak najkorzystniejsze transakcje. Musimy przy tym podejmować decyzje kiedy i co dobrać czy sprzedać aby zmaksymalizować nasze zyski.
Zawartość
W pudełku znajdziemy
– 55 kart towarów;
– 38 żetonów towarów;
– żetony premii, wielbłąda i pieczęcie uznania.
Wszystkie elementy są świetnie wykonane. Na kartach mamy piękne, kolorowe grafiki a żetony w soczystych barwach przyciągają wzrok. Lubię kiedy gry są ładne i w tym przypadku wizualnie zdecydowanie gra trafia w mój gust (z resztą nie tylko wizualnie ale o tym za chwilę).
Jak gramy
Zadaniem graczy jest dobieranie kart z targu i wymiana ich na żetony dające punkty. Karty oznaczające towary mają różną wartość, tych najcenniejszych jest najmniej i najtrudniej je zdobyć ale dają więcej punktów. Z kolei te mniej wartościowe łatwiej uzbierać i wymienić jednorazowo większą ilość, dostając tym samym bonusy. Ale liczy się też szybkość bo kto pierwszy wymieni swoje towary na żetony, zdobędzie za nie więcej punktów (każdy kolejny żeton wart jest mniej punktów).
Co więc się bardziej opłaca? Jaką strategię obrać?
Jedna runda trwa około 10 minut. Docelowo należy rozegrać dwie lub trzy rundy ale nie widzę przeszkód aby poprzestać tylko na jednej lub kontynuować rozgrywki po przerwie. Wyobraźcie sobie taką partyjkę pomiędzy zupą a drugim daniem. Genialne, prawda? 🙂
Wrażenia
Jaipur trafił do nas z księgarni TaniaKsiążka.pl Słyszałam o grze już sporo dobrego dlatego miałam ochotę w końcu sama sprawdzić czy i nam się spodoba. I tak, od pierwszej rozgrywki bardzo nas wciągnęła. Mamy w swojej kolekcji sporo rodzinnych tytułów ale czasem brakuje czegoś, co pozwoli na oderwanie się od pracy czy obowiązków na chwilę. Szybkiej gry, bez żmudnych przygotowań i przeciągających się rozgrywek. Jaipur okazał się idealny aby tę lukę zapełnić.
Sugerowany wiek 10+ jest według mnie mocno na wyrost. Uważam że do gry możemy zaprosić już 7-latka, który bez problemu zrozumie zasady i powinien być w stanie opanować prostą strategię.
Jeśli szukacie ciekawej gry rodzinnej i nie przeszkadza Wam, że do rozgrywki może zasiąść tylko dwóch graczy to koniecznie przyjrzyjcie się bliżej grze Jaipur. Na pocieszenie powiem Wam, że oczekiwanie na swoją kolej nie jest zbyt uciążliwe, ponieważ partie są bardzo szybkie, a i samo przyglądanie się jak grają inni też daje sporo przyjemności. Polecam Wam gorąco.
Sprawdźcie tez inne gry planszowe w księgarni TaniaKsiążka.pl