jak grać w oczko zasady opatrzone zdjęciami z rozgrywki

Gra karciana w oczko

przez Dzieciaki z potencjalem
Oczko to jedna z najpopularniejszych gier karcianych naszego dzieciństwa, znana też pod nazwą Dwadzieścia jeden. Proste zasady gry w Oczko sprawiają, że chętnie zagrają w nią zarówno dzieci, ich rodzice jak i dziadkowie. Do zabawy wystarczy nam talia kart więc przy okazji jest to dobra opcja na wakacje i wszelkie wyjazdy.
W grze korzystamy z pełnej talii z wyłączeniem jokerów.
Karty na potrzeby rozgrywki otrzymują konkretne, przypisane im wartości.
Dla kart od 2 do 10 korzystamy z punktacji odpowiadającej ich wartości czyli trójka to 3 punkty itd. Figury maja następujące wartości:
Walet to 2 pkt.
Dama to 3 pkt.
Król to 4 pkt.
As to 11 pkt. 

Zasady gry w oczko

Do rozgrywki zaprosimy dowolną liczba osób, ogranicza nas tylko liczba kart w talii.
Karty tasujemy i układamy w zakrytym stosie na środku stołu.
Gracze kolejno dobierają po jednej karcie ze stosu. W każdej chwili gracz może zrezygnować z dobierania dalszych kart.  Czeka on wtedy aż pozostali również dojdą do momentu, w którym zakończą dobieranie. 
Celem jest zdobycie kart o wartości równej lub mniejszej 21. Przekroczenie tej liczby skutkuje dyskwalifikacją w danej rundzie.

 

zasady gry karcianej w oczko, Gra karciana w oczko zasady, na zdjęciu talia kart w kolorze zielonym, część kart leży w zakrytym stosie a trzy karty o wartościach dziesięć, osiem i dama leżą przed nim

 

Na koniec rundy gracze odkrywają swoje karty i sprawdzają kto z nich uzbierał karty o wartości 21 lub kto był najbliżej tej liczby. Gracz ten otrzymuje punkt i rozpoczyna się kolejna runda.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z graczy dostał dwa Asy i zdobył tym samym perskie oczko. Jest to najlepsza możliwa kombinacja i z takim zestawem kart gracz zdobywa zwycięstwo.

Gramy z góry ustaloną liczbę rund i na koniec podliczamy zdobyte punkty. Wygrywa osoba, która uzyskała ich najwięcej.
Jeśli lubicie tego typu gry to koniecznie sprawdźcie też nasze propozycje karcianych gier matematycznych
⠀⠀
Te i wiele innych ciekawych gier znajdziecie na stronie projektu Grajmy! Zachęcam do zaglądania i czytania.

Jeśli podoba Ci się to co robię, korzystasz z udostępnianych przeze mnie materiałów i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

2 komentarze

mamajanka 12 sierpnia, 2020 - 4:03 pm

"Hazardowa" gra z dziadkiem o paluszki – niezapomniane wspomnienie z dzieciństwa 😉
Dla mnie prosty i przyjemny sposób na ćwiczenie z dziećmi dodawania i podejmowania decyzji (z posmakiem ryzyka) – super, że przypominasz takie gierki!

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 12 sierpnia, 2020 - 5:29 pm

No jak o paluszki to było o co walczyć :)) Ja mam ogromny sentyment do gier karcianych. W dzieciństwie zawsze miałam pod ręką mój ukochany zestaw kart w specjalnym futerale. Były w ciągłym użyciu i dawały tyyle frajdy 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close