patchwork gra zasady
Niewiele jest w naszej kolekcji gier typowo dwuosobowych. Choć specjalnie od nich nie stronimy to wolę kiedy mamy możliwość zasiąść do gry w większym gronie. Są jednak takie gry dwuosobowe, które oferują na tyle ciekawą rozgrywkę, że nawet to ograniczenie mnie nie odstrasza. Do nich właśnie należy Patchwork.
 

Zawartość

 
Po otwarciu pudelka ukazuje nam się całkiem pokaźny stosik kolorowych elementów w różnych kształtach, przypominających te z gry tetris. Ponadto mamy guziki pełniące jednocześnie rolę waluty i punktów oraz małe elementy 1×1 czyli łatki. Jest i żeton specjalny, który dostaje pierwszy zawodnik spełniający wymagany warunek czyli ułożenie kołderki 7×7.
2 plansze kołder, na których gracze będą tworzyć swoje patchworkowe kołderki oraz plansza czasu.

 

patchwork gra zasady
 
 
Każdy z graczy otrzymuje tez po jednym znaczniku, który będzie się poruszał po planszy czasu, odmierzając tym samym czas do końca gry. Pionek neutralny będzie nam wskazywał zakres elementów, które mamy w danej turze do dyspozycji.
patchwork gra zasady

Patchwork – zasady gry

 
Patchwork to bardzo prosta gra, której zasady opanują już młodsze dzieci. Rozgrywka sprowadza się do kilku podstawowych ruchów. W swojej turze gracz może umieścić na planszy jeden z dostępnych elementów, płacąc za niego odpowiednią liczbę guzików i poruszając swojego pionka na planszy czasu. Elementy, z których szyjemy kołderkę mają różny koszt wyrażony w walucie w postaci guzików oraz w czasie przybliżającym nas do końca rozgrywki. To od nas zależy jak gospodarować będziemy oboma tymi zasobami.
Inną akcją jaką możemy wykonać jest przesunięcie swojego pionka na planszy czasu i otrzymanie za to zapłaty w postaci guzików.
 
patchwork gra zasady
 
 
Ostatecznie dążymy do tego aby zakryć wybranymi elementami jak największą część naszej planszy zanim pionek jednego z graczy dotrze do mety. Jest to o tyle ważne, że na koniec gry każdy niezakryty fragment planszy będzie nas kosztował -2 punkty. Zdecydowanie zaprocentuje tu umiejętne zarządzanie zarówno czasem, guzikową walutą jak i przestrzenią na naszej planszy. Szczególnie, że na jednego z graczy czeka bonus w postaci 7 punktów za najszybsze uszycie kompletnej kołderki o wymiarach 7×7. 
⠀⠀
recenzja Patchwork

Podsumowanie

Gra stworzona przez Uwe Rosenberga (znanego między innymi z Fasolek czy Agricoli) charakteryzuje się bardzo prostymi zasadami. Dzięki temu doskonale nadaje się dla początkujących graczy i do grania z dziećmi. Niech Was to jednak nie zmyli, jeśli zasiądzie do gry dwóch planszówkowych wyjadaczy to z całą pewnością i oni dobrze spędzą czas.
Jeśli chodzi o granie z dziećmi to mimo, że wydawca sugeruje wiek gracza powyżej 8 lat, uważam że bez problemu do rozgrywki zaprosimy też dzieci młodsze i to od 6 roku życia. 
Nic z resztą nie stoi na przeszkodzie, aby początkowo uprościć trochę reguły gry poprzez możliwość dobierania dowolnego kafla z całej puli. 
 
Patchwork to gra uniwersalna i bardzo żałuję, że nie jest zaprojektowana dla większej liczby graczy. Myślę, że wtedy rozgrywka nabrałaby jeszcze większych rumieńców. A co najważniejsze, moglibyśmy zagrać rodzinnie bez konieczności losowania kto tym razem rozegra partię a kto pozostanie tylko obserwatorem.
Niemniej jednak grę polecam do grania z dużymi i małymi, mężem, żoną, znajomymi czy dziadkami. Bo to gra dla każdego 🙂
 
 
 
wydawnictwo: Lacerta
liczba graczy: 2
wiek: 8+ (sugeruję spróbować z młodszymi dziećmi)
czas gry: 30 minut
Zasady: Bardzo proste
 
 
 Ps. Jeśli lubicie gry w typie tetris to polecam Waszej uwadze dwuosobową  Grę w Pentomino w wersji DIY.
 
Grę zgłaszam do projektu Grajmy!
 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

4 komentarze

Buba z Bajdocji 25 czerwca, 2020 - 8:01 am

Lubimy i "Patchwork", i nieco podobny "Ogródek" 🙂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 25 czerwca, 2020 - 9:20 am

Ja ostatecznie Ogródek wydałam, żeby zrobić miejsce na inne gry ale faktycznie, też się przyjemnie grało 🙂

Odpowiedz
mamajanka 12 lipca, 2020 - 7:32 pm

U nas wciąż obie jeszcze nie ograne…
A czytanie podobnych wpisów wcale nie sprzyja "robieniu miejsca na inne gry" 😉

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 21 lipca, 2020 - 9:02 am

Oj tam, miejsce na gry zawsze się jakieś znajdzie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close