pentomino wzory
Wszystkie nasze gry, zarówno te kupione jak i te zrobione przez nas własnoręcznie, staramy się wykorzystywać na wiele sposobów. Nie inaczej jest z jedną z naszych ulubionych zabaw Pentomino, o którym pisałam wcześniej Pentomino i Pentomino – użyj dwóch
Żeby nam się to układanie nie znudziło, tym razem postanowiliśmy zagrać w Pentomino. 
Za inspirację posłużyła nam gra wydana przez firmę Granna, którą możecie kupić za niewielkie pieniądze TUTAJ.

Przygotowanie

Do gry potrzebujemy planszy 8×8 i kompletu figur z układanki Pentomino.  Planszę wydrukowałam i … tym razem nie zalaminowałam 😉
Wycięłam z kartonu ramkę i przykleiłam ją na planszę, tak aby elementy nie uciekały na boki. Całość jeszcze podkleiłam tekturową podkładka żeby było bardziej trwałe. 

pentomino wzory do układania

Jeśli nie chcecie się bawić w wycinanie i klejenie to oczywiście wystarczy planszę wydrukować i od razu zacząć grę 🙂
Planszę i elementy możecie pobrać poniżej. Figury to te same, które pokazywałam we wszystkich wcześniejszych wpisach na temat Pentomino. Drukujemy i wycinamy je z szablonu, a następnie odrysowujemy kształty na piance kreatywnej.

 

Gra Pentomino – plansza do pobrania

Jak gramy

Na stole rozkładamy planszę i wszystkie części pentomina. 
Dwóch graczy na zmianę układa na planszy po jednym kształcie z puli. 
Wygrywa gracz, który skutecznie zablokuje możliwość ruchu przeciwnikowi lub położy na planszy ostatni kształt.

pentomino wzory do układania
Gra doskonale ćwiczy koncentrację, spostrzegawczość i wyobraźnię przestrzenną co nie jest bez znaczenia dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych.  Dodatkowo mamy tu mały wstęp do strategii poprzez rozwijanie umiejętność planowania własnych działań.
 

Modyfikacje:

Gracze losują figury, każdy układa swoją część obok planszy, po swojej stronie tak żeby były widoczne dla przeciwnika. Dalej gramy jak w wersji podstawowej.
Musimy pamiętać o tym, żeby klocki były widoczne dla obu graczy bo to pozwoli zachować pewien stopień planowania strategii, w przeciwnym razie gra stałaby się niemalże całkowicie losowa.

pentomino wzory


Z maluchami możemy się po prostu bawić w układanie elementów na planszy, coś na kształt gry Tetris.

Zachęcam Was do pobrania elementów Pentomino oraz plansz, które znajdziecie w pierwszym wpisie Pentomino. Dają naprawdę wiele możliwości. Jak do tej pory to trzeci wpis, w którym pokazuję różne zabawy z wykorzystaniem tych kilkunastu niepozornych kształtów, a w głowie mam jeszcze parę pomysłów więc możecie liczyć na kolejne wpisy na ten temat 🙂 
 
 
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close