Zombie kids gra kooperacyjna

Zombie Kidz Ewolucja – pierwsza gra legacy dla dzieci

przez Dzieciaki z potencjalem
Zombie Kidz Ewolucja to pierwszy tego typu tytuł na polskim rynku. Jest to gra kooperacyjna, która rozwija się wraz z postępem rozgrywki. Nasi bohaterowie zyskują nowe umiejętności, sytuacja na planszy jest dynamiczna i zmienia się z każdą rozegrana partią. Brzmi zachęcająco, prawda? 

 

Co znajdziemy w pudełku

Na grę składają się:
– dwustronna plansza 
– osiem kart zombie
– 4 bohaterów
– 4 żetony kłódki
– 13 kopert z niespodzianką 😉
– Poradnik łowców zombie
 
na zdjęciu elementy gry, rozłożona plansza, karty zombie, bohaterowie, poradnik gracza i pudełko
 
 
Grafiki są wesołe, kolorowe i niesamowicie podobają się dzieciom. Cieszę się, że udało się temat z pozoru straszy, idealnie dopasować pod gusta młodych odbiorców.
 
 
na zdjęciu zbliżenie na bohatera, który jeździ na rowerze a na plecach nosi kuszę
 
 
na zdjęciu cztery karty zombie, którymi stali się pani od wfu, pan woźny, dyrektor i sekretarka

Jak gramy

 
Zombie Kidz to gra kooperacyjna co oznacza, że gracze tworzą wspólną strategię i dążą do pokonania przeciwnika, którym w tym przypadku jest horda zombie, próbująca wedrzeć się na teren szkoły. 
 
Grę rozpoczynamy od ułożenia planszy i ustawienia w odpowiednich miejscach zombie oraz naszych bohaterów. Bohaterowie rozpoczynają grę w środkowym pokoju, cztery zombie natomiast okupują wejścia do szkoły a reszta z nich znajduje się poza planszą, w rezerwie.
 
na zdjęciu rozłożenie początkowe, plansza, cztery zombie w każdym wejściu, pozostałe cztery przed plansza a na środkowym polu planszy czterej bohaterowie
W swoim ruchu gracz ma do wykonania kilka akcji. 
Pierwszą jest rzut kostką i wprowadzenie zombie do wskazanego przez nią pokoju. 
 
Następnie przesunięcie bohatera do sąsiedniego, połączonego drzwiami pomieszczenia lub pozostawienie go w tym samym miejscu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w danym pomieszczeniu znajdują się co najmniej trzy zombie. W takim przypadku jest ono już niedostępne dla bohaterów a jeśli nasz bohater właśnie się tam znajduje to czym prędzej musi to pomieszczenie opuścić.
 
Dalszym krokiem będzie wyeliminowanie do dwóch zombie z pola, na którym znajduje się aktywny bohater. Ta akcja nie jest obowiązkowa ale warto wykorzystać każdą okazję do pozbycia się przeciwnika.
 
Jeśli dopisze nam szczęście to mamy do wykonania jeszcze jedną akcję  a mianowicie umieszczenie kłódki w jednym z wejść do szkoły. Można tego dokonać, gdy przy danym wejściu znajduje się jednocześnie dwóch bohaterów.
 
Jeśli graczom uda się założyć wszystkie cztery kłódki to wygrywają oni daną rundę. W przypadku, gdy do gry należy wprowadzić kolejne zombie a w rezerwie nie ma już żadnego, bohaterowie przegrywają. 
 
na zdjęciu dwaj bohaterowie zamykają bramę kłódką
 
 
Niezależnie od tego czy kolejne rundy wygrywacie czy przegrywacie, posuwacie się na torze postępu, który daje Wam dostęp do kolejnych kopert wprowadzających do gry całą masę atrakcji 😉 Mogą być wśród nich specjalne moce, nowe zasady poruszania się, ułatwienia bądź utrudnienia. Oczywiście nie zdradzę Wam co dokładnie znajdziecie w kopertach bo to co skrywają jest jednym z najciekawszych elementów i clue gry. 
 
na zdjęciu plansza a na niej leżą koperty, na samym środku ostatnia koperta z numerem trzynaście
Dodatkowo, w Poradniku łowców zombie znajdują się misje, których wypełnianie  spowoduje szybszą ewolucję gry. Po każdej rozgrywce naklejamy na torze postępu odpowiednie naklejki i nagrody za wypełnianie misji i postępy w grze.
 
na zdjęciu ostatnia strona Poradnika łowcy a na niej tor postępu, na którym naklejamy naklejki
 

Nasze wrażenia

 
Zasadniczo gry typu legacy są jednorazowe. W tym przypadku jednak nie widzę przeszkód, aby w Zombie Kidz grać dalej pomimo ukończenia wszystkich misji i otwarcia kopert. Gra staje się wtedy po prostu kooperacyjną grą planszową z mnóstwem opcji do wyboru i potencjałem na wymyślanie kolejnych przez same dzieci 🙂
 
Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia ale z pełnym przekonaniem mogę ja rekomendować już 5-latkom. Zasady są niezwykle proste, szczególnie na początku. Z czasem przybywa utrudnień ale fakt, że gramy kooperacyjnie powoduje, że młodsze dzieci nie zostają z tym same. One wciąż mogą podejmować decyzje, na miarę swoich możliwości oczywiście, a my je weryfikujemy i dodajemy coś od siebie. To świetna okazja do integracji dzieci z rodzeństwem i rodzicami.
Myślę, że najlepszą rekomendacją jest fakt, że gramy już nieprzerwanie od tygodnia, po kilka rund dziennie (kilka  a nie kilkanaście tylko dlatego, że staram się nam dozować tę przyjemność).
Dzieci już planują dalsze modyfikacje po przejściu całej kampanii, także zabawa z Zombie Kidz z pewnością szybko się nie skończy 😉 
 
Serdecznie polecam!

 

wydawnictwo: Fox Games
liczba graczy: 2-4
wiek: 7+
czas gry: 5-15 minut
Zasady: Bardzo proste
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Fox Games

 

Recenzję polecam w ramach projektu Grajmy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close