gra choinka opinie i recenzja

Choinka – gra nie tylko na święta

przez Dzieciaki z potencjalem
Zbliżają się święta więc to najlepszy moment, żeby przedstawić Wam grę, która idealnie wpisuje się w ten klimat. Choinka to logiczna gra, która cieszy oko a do tego potrafi nieźle rozruszać szare komórki.

Co znajdziemy w środku

 
Nasza Księgarnia przyzwyczaiła nas już do tego, że wychodzące spod ich skrzydeł gry są ładne i dobrze wykonane. Nie inaczej jest tym razem. Przepiękne, duże i klimatyczne pudełko a w środku całkiem sporo kolorowych komponentów z motywami świątecznymi:

– plansze w kształcie choinek
 

 


– karty z ozdobami choinkowymi w różnych kształtach i kolorach

– płytki celów

Jak gramy 

 

Na początek rozdajemy po osiem kart ozdób choinkowych i cztery płytki celów. Każdy z graczy wybiera jeden z celów (będzie on wspólny dla wszystkich) oraz jedną z ośmiu ozdób choinkowych a następnie kładzie ją w wybranym, dowolnym miejscu na swojej planszy. Płytki celów odkładamy a karty z ozdobami podajemy kolejnemu graczowi. I tak w każdym ruchu dobieramy po jednej ozdobie, a resztę kart przekazujemy aż zostanie nam tylko jedna karta, która to powędruje do pudełka.
Na koniec rundy podliczamy punkty za zrealizowane cele i zapisujemy je w dołączonym do gry notesie punktacji.W następnej turze sytuacja się powtarza czyli wybieramy cele i układamy ozdoby na planszy. Tury są w sumie trzy.

Wariant podstawowy przewiduje jeszcze dodatkowy ruch, który wynosi nasze główkowanie na wyższy poziom. Mowa tu o możliwości zamiany miejscami dwóch ozdób lub odwróceniu wybranej ozdoby do góry nogami. Taki ruch możemy wykonać trzykrotnie w ciągu całej gry i każdy z nich kosztuje nas jedną świąteczną laskę czyli jeden punkt.

Na koniec gry podliczamy punkty za elementy znajdujące się na naszej choince czyli: płatki śniegu, światełka choinkowe, piernikowe ludziki i niewykorzystane świąteczne laski. 

 


Dodajemy je do punktów za zrealizowane cele, odejmujemy te za wykorzystane laski i wyłania nam się zwycięzca 🙂 Wygląda na dużo liczenia ale uwierzcie mi, idzie to bardzo szybko.

Wydawca podaje dwa dodatkowe warianty gry. 
Łatwiejszy z wykorzystaniem mniej skomplikowanych płytek celów oraz bez możliwości odwracania i zamiany miejscami ozdób. 


Trudniejszy natomiast przewiduje bardziej wymagające cele, możliwość trzykrotnej zamiany miejsc lub odwrócenia ozdób oraz konieczność umieszczania kart z ozdobami tak aby przynajmniej jednym bokiem przylegały one do tych wcześniej położonych.

Jeśli chcecie się szczegółowo zapoznać ze wszystkimi zasadami to zajrzyjcie do instrukcji online.
 
 

Choinka instrukcja

Wrażenia i podsumowanie


Pierwszy kontakt z tą grą spowodował u mnie kilka sprzecznych refleksji… Najpierw człowiek patrzy i myśli “odrobinę trzeba pokombinować ale nie wygląda to skomplikowanie”. Potem czytamy zasady i pojawia się obawa “ile tu możliwości, wszystko punktuje, jak to ogarnąć?” A po pierwszej rozgrywce “fajna, trochę trzeba pomyśleć, ale gra się przyjemnie”. I takie jest właśnie podsumowanie tych moich przemyśleń vs doświadczeń z Choinką, możliwości jest wiele ale wszystko dzieje się intuicyjnie.

Sugerowany przez wydawcę wiek gracza to 8+ i uważam, że to dobra granica. Ja osobiście planuję zagrać z 7-letnim synem ale on jest dobry w takie logiczne gry więc jest szansa, że poradzi sobie z zasadami. Byłoby miło bo wtedy będę mieć kompana do gry na co dzień 🙂 

Jeśli lubicie główkowanie i spokojną grę ze znikomą interakcją to Choinka powinna Wam się spodobać. Ja zawsze podkreślam, że uwielbiam gry logiczne więc po Choinkę z całą pewnością będę sięgać nie tylko sezonowo. 

wydawnictwo: Nasza Księgarnia

liczba graczy: 2-4

wiek: 8+

czas gry: 30 min.

zasady: w miarę prosteWpis bierze udział w projekcie Grajmy!

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close