gra w muchę
Na bazie zabawy, którą Wam ostatnio pokazywałam Mucha wyszła, powstała kolejna aktywność – matematyczna gra w muchę. Tym razem będziemy nie tylko śledzić muchę ale i liczyć ile kryształków cukru udało jej się po drodze zjeść. Zabawa przeznaczona jest dla starszych dzieci przedszkolnych i dzieci wczesnoszkolnych. Ćwiczy koncentrację i pozwala utrwalać umiejętność rachowania w pamięci.

Przygotowanie

Do zabawy potrzebujemy planszy 3×3 lub większej. W środkowym polu planszy umiejscawiamy muchę, a w pozostałych polach wpisujemy liczby.

Osoba prowadząca wydaje komendy dotyczące poruszania się muchy po planszy np. mucha poszła w górę, mucha poszła w prawo, mucha poszła w dół itd…

Zadaniem dziecka będzie śledzenie trasy muchy i jednoczesne dodawanie liczb, przez które przechodzi mucha.

Nasza przykładowa mucha z ilustracji nad artykułem zjadła 8 kryształków cukru, zanim wyszła poza planszę.

 

Gra w muchę – warianty

To zadanie jest już znacznie bardziej skomplikowane od tradycyjnej gry znanej wielu przedszkolakom. Dlatego warto dostosować poziom trudności do umiejętności dzieci.

Żeby ułatwić zadanie, dziecko może zapisywać na kartce poszczególne liczby i wynik podliczyć na koniec, gdy już mucha wyjdzie poza planszę.
Jeśli ma być trudniej to trzeba będzie nie tylko śledzić trasę muchy na planszy, ale i liczyć w pamięci.

Zabawa daje wiele możliwości. Możemy ją modyfikować w zależności od umiejętności dziecka, wpisując na planszy różne liczby i korzystając z różnych działań np.:
  • wykorzystujemy liczby 1-9;
  • wykorzystujemy pełne dziesiątki;
  • wychodzimy od 10 i odejmujemy kolejne liczby;
  • wychodzimy od 100 i odejmujemy kolejne dziesiątki;
  • wykorzystujemy liczby 1-5 i mnożymy je kolejno przez siebie.

Dajcie znać w komentarzu jak podoba się Wam taka modyfikacja popularnej zabawy dla przedszkolaków.

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close