szybka gra dla pary

Achi – gra strategiczna dla dwóch osób

przez Dzieciaki z potencjalem
Niedawno pisałam o dwóch grach strategicznych, do których plansze przygotowałam sama Warcaby i Młynek. Uważam, że to fajna alternatywa dla gier planszowych dostępnych na rynku. Nie są może tak kolorowe i zachęcające dla młodszych dzieci ale te odrobinę starsze powinny docenić potencjał drzemiący w tradycyjnych grach strategicznych. 
Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że planszę można przygotować sobie w domu, wydrukować lub chociażby nawet narysować i już możemy grać 🙂
Wydaje się to fajną propozycją dla dzieci szkolnych, które chcą ciekawie zagospodarować sobie czas na przerwie lub w świetlicy.
Ja swoją planszę wydrukowałam i zalaminowałam. Jeśli i Wy chcecie spróbować swoich sił to możecie pobrać gotową planszę.

Achi – plansza do pobrania 

 
Skąd moje zainteresowanie tradycyjnymi grami planszowymi? Lubię czytać o grach a największą chyba skarbnicą wiedzy w tym temacie jest Leksykon gier planszowych Erwina Glonneggera. Tam też znalazłam kilka interesujących gier, które mam zamiar Wam pokazać w najbliższym czasie.
Achi to gra strategiczna dla dwóch osób, pochodząca z Ghany. Przez autora książki nazwana młynkiem afrykańskim. Nie bez powodu zresztą bo już na pierwszy rzut oka można dopatrzyć się podobieństw. Zobaczcie sami 🙂

Czego potrzebujemy do gry:

Planszy
Po cztery pionki dla każdego z graczy (nam za pionki posłużyły nakrętki po napojach)
 
gra strategiczna dla dwóch osób, Plansza DIY do gry w Achi - łatwiejszą odmianę młynka
 

Zasady:

Gra dzieli się na dwie tury. 
W pierwszej gracze naprzemiennie ustawiają po jednym swoim pionku na pustym polu planszy (Punkty przecięcia się linii). Jeśli do tego momentu żaden z graczy nie ułoży trzech swoich pionków w jednej linii, to rozpoczyna się druga tura. Polega ona na przesuwaniu swoich pionków na planszy wzdłuż linii, na sąsiadujące, wolne pole.
Jeśli pionki gracza są zablokowane i nie może wykonać żadnego ruchu to traci kolejkę, jeśli natomiast ma możliwość ruchu to musi go wykonać.
 
szybka gra dla pary, gra z ghany dla dwóch osób oraz plansza do wydruku
 

Jak wygrać:

Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy ułoży trzy swoje pionki w rzędzie pionowo, poziomo lub ukośnie.

 

szybka gra dla pary
Grę zgłaszam do projektu Grajmy!
 
 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

4 komentarze

Unknown 26 marca, 2019 - 7:55 pm

Super gra 😊Dziękuję ślicznie 😊

Odpowiedz
Unknown 27 marca, 2019 - 12:44 pm

Wspaniały pomysł na urozmaicenie zajęć świetlicowych. Dziękuję za podpowiedź.

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 27 marca, 2019 - 1:36 pm

Polecam się 🙂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 27 marca, 2019 - 1:39 pm

Cieszę się, że moje propozycje znajdują zastosowanie! Udanej zabawy 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close