Wodny szlak – rodzinna gra kafelkowa

przez Dzieciaki z potencjalem
Na tę grę czekałam od czasu, gdy ukazała się w zapowiedziach wydawniczych Fox Games. Mam ogromny sentyment do gier kafelkowych, a szczególnie do takich, w które mogłabym zagrać z moimi dziećmi. 


Choć wydawca sugeruje wiek graczy powyżej 8 lat to zasady są tak proste, że 6-latek też może spokojnie zagrać. Sama gra nie wymaga umiejętności czytania, wszystkie elementy oznaczone są symbolami i są bardzo intuicyjne. Instrukcja jest krótka i zwięzła więc przeanalizowanie jej zajmie nam 5 minut, a dodatkowo mamy mini ściągi z punktacją dla każdego z graczy.

rodzinna gra kafelkowa

FOX GAMES WODNY SZLAK

 

Pierwszą rundę warto zagrać w “otwarte karty”, tak aby na bieżąco kontrolować działania młodszych graczy i ewentualnie je korygować oraz zwracać uwagę na elementy, które im umknęły. Dzięki temu w kolejnych rundach dzieci powinny sobie bez problemu poradzić same.

 

rodzinna gra kafelkowa

 

Jak gramy

 
Sama rozgrywka opiera się na mechanice draftu, co oznacza wymianę kafelków między graczami. W swojej turze spośród trzech dostępnych kafelków wybieramy jeden i dokładamy go do naszych obszarów. Pozostałe dwa oddajemy kolejnemu graczowi, a sami otrzymujemy dwa od innego gracza, trzeci zaś dobieramy z zakrytego stosu. I to wszystko, cała filozofia 🙂 
 
Zadaniem graczy jest dokładanie kafelków z rzeką i rozbudowywanie swoich terenów w taki sposób, aby uzyskać finalnie jak najwięcej punktów. Punkty dostajemy za:
  • doprowadzenie zboża do młynów;
  • doprowadzenie drewna do tartaków;
  • najdłuższe połączenie między portami;
  • łąki.

 

rodzinna gra kafelkowa

 

Wszystko ładnie, pięknie ale są jednak pewne zasady, które mogą sprawiać dzieciom problemy. Chodzi o prąd rzeki, który powoduje, że towary spływają rzeką tylko w jednym kierunku oraz mosty, które blokują nam możliwość dalszego transportu w dół rzeki.
Te elementy wymagają większego skupienia i nadają smaczku grze 🙂

 

rodzinna gra kafelkowa

 

Szczegółową instrukcję znajdziecie tutaj Wodny Szlak – Instrukcja
 
Ja z synem gram w ten sposób, że każde z nas układa sobie swoje obszary i nie zwracamy uwagi na to co robi przeciwnik. Robi się z tego miła, spokojna gra, która zawsze kończy się uśmiechem na twarzach graczy i to niezależnie od tego kto ile punktów zebrał.
 
Gdy jednak gram z mężem, wprowadzamy element negatywnej interakcji. Podglądamy kto jakie obszary tworzy i jakie potrzebne mu są towary.  Następnie tak manewrujemy kafelkami, aby ugrać dla siebie jak najwięcej i jednocześnie uniemożliwić albo przynajmniej utrudnić przeciwnikowi zasilenie jego młynów i tartaków w wystarczającą ilość towarów 🙂

 

rodzinna gra kafelkowa

Podsumowanie

Gra ma sporo plusów i niestety jeden mały minus… Plusem są bardzo ładne grafiki, proste zasady i niewątpliwie cena. Wodny szlak dostępny jest już od 40zł w wybranych księgarniach internetowych. Wspomniany minus dotyczy wypraski, która zrobiona jest z cienkiego kartonu i łatwo ją uszkodzić. Trzeba być zatem ostrożnym.
 
Bardzo się cieszę, że Wodny szlak trafił do naszej kolekcji 🙂 Czekałam na niego z niecierpliwością i nie zawiodłam się. 

 


wydawnictwo: Fox Games
liczba graczy: 1-4
wiek: wg. producenta 8+ (ja z powodzeniem gram z 6-latkiem)
czas gry: 20 min.
Zasady: bardzo proste
nasza ocena: 5/5 
 
 
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close