Matematyczny wyścig

 

Dziś bawimy się kostkami i ćwiczymy przy tym dodawanie i odejmowanie z kilkoma składnikami. Mimo, że działania wykonujemy na małych liczbach, to jednak dla dzieci jednoczesne dodawanie i odejmowanie kilku liczb jest nie lada wyzwaniem.

Do gry potrzebujemy jednej kostki dwunastościennej oraz pięciu sześciościennych. Przyda się tez plansza punktacji z 11 polami i znacznik dla każdego z graczy.
 
Gracz w swojej turze rzuca najpierw kością dwunastościenna. Wynik rzutu to nasza liczba docelowa.
Drugi etap to rzut pozostałymi pięcioma kostkami. Gracz ma za zadanie otrzymać wynik uzyskany w pierwszym rzucie. W tym celu może dodawać, odejmować, mnożyć lub dzielić wyniki z kostek sześciościennych (my na razie ograniczamy się do dodawania i odejmowania). Gracz może w tym celu użyć dowolnej liczby wybranych kostek.
 
Na planszy punktacji przesuwamy znacznik o tyle pól, ile kostek użyliśmy do wykonania działania. Dzięki tej zasadzie nie warto iść na łatwiznę używając tylko jednej czy dwóch kostek, lepiej pokombinować z kilkoma kostkami, żeby uzyskać możliwość przesunięcia się na planszy o większą liczbę pól.
Wygrywa pierwszy gracz na mecie.
 
Matematyczny wyścig

 

Oryginalna wersja tej gry została wydana przez Think Fun, znajdziecie ją TUTAJ.
My tradycyjnie już gry modyfikujemy, tak żeby dostosować je do umiejętności dzieci, stopniować poziom trudności oraz żeby zwyczajnie za szybko nam się nie znudziły 😊
 

Warianty

  • Jeśli gramy ze starszymi dziećmi to odpowiednia będzie zasada o wykonywaniu dowolnych działań, które dadzą dobry wynik (poza wyżej wspomnianymi możemy wprowadzić nawet potęgi czy pierwiastki) i wykorzystanie kostki dwudziestościennej.
  • Gra z młodszymi dziećmi również powinna być odpowiednio dostosowana do ich możliwości. Tu zacząć możemy od samego dodawania (później wprowadzić odejmowanie) oraz zamiany kostki dwunastościennej na tradycyjna sześciościenną. Musimy pamiętać aby dać dzieciom odpowiednio dużo czasu na przeanalizowanie wszystkich możliwych działań w celu znalezienia odpowiedniego, najwyżej punktowanego wyniku.

Wariant trudny

Również na podstawie gry Think Fun, dostępnej TUTAJ.
Matematyczny wyścig


Rzucamy dwiema dziesięciościennymi kostkami i mnożymy wyniki, to będzie nasza liczba docelowa. Następnie rzucamy trzema sześciościennymi kostkami i używając dowolnych działań próbujemy uzyskać wynik taki sam lub jak najbliższy naszej docelowej liczbie.

  • Za uzyskanie dokładnego wyniku czyli liczby docelowej gracz otrzymuje 10 punktów.
  • Za wynik do 5 większy lub mniejszy gracz otrzymuje 5 punktów.
  • Za wynik do 10 większy lub mniejszy przyznaje się 2 punkty.
Jeśli najlepszy wynik, jaki możemy uzyskać różni się o więcej niż 10 to nie dostajemy za niego punktów.
Gramy 10 rund lub do 50 punktów.
Jak podoba Wam się Wyścig matematyczny?
 


Wpis bierze udział w projekcie :

Więcej na temat projektu przeczytacie TUTAJ

 
 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

2 komentarze

Buba z Bajdocji 21 grudnia, 2018 - 9:55 pm

Super!
Liczby w odejmowaniu nazywają się trochę inaczej,
przynajmniej dopóki dziecko nie dowie się, że odejmowanie to dodawanie liczby przeciwnej
(wtedy będzie mówiło: "składniki" 😉

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 22 grudnia, 2018 - 9:04 am

I znów niepotrzebne skróty myślowe… niefortunnie wciąż używam określenia składniki. Będę się już miała na baczności 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close