pytania do gry planszowej

Moje dzieci bardzo lubią kalambury. Zabawa jest banalnie prosta i zarazem wciągająca, a na dodatek można się bawić zawsze i wszędzie. Żeby zabawę uatrakcyjnić przygotowałam dla dzieciaków grę planszową opartą o kalambury.

 

Co wchodzi w skład gry?

Plansza z kolorowymi polami, karty z hasłami, pionki i kostka do gry.
 
Planszę zrobiłam z teczki do dokumentów i uważam ją za, jak dotąd, najlepszy patent. Jest sztywna, a co za tym idzie dość trwała. Teczka sama w sobie też przyciąga uwagę jeśli wybierzemy kolorową, czy taką z ulubionym motywem. Największą jednak jej zaletą jest to, że do środka możemy schować wszystkie elementy gry czyli karty, kostki oraz pionki i w ten sposób mamy kompletną grę, która na dodatek zajmuje bardzo mało miejsca.
 
pytania do gry planszowej
 
Pola w tym przypadku to kółka wycięte z kolorowego, samoprzylepnego papieru ale równie dobrze można je narysować odręcznie, tak jak na przykład TUTAJ. Kolory pól odpowiadają kolorom kart z hasłami i dodatkowo mamy pole złote, które pozwala wylosować kartę z wybranej przez nas kategorii.
 
Karty to wydrukowane obrazki, podklejone kolorowym papierem i zalaminowane. Niestraszne im częste rozgrywki i zapowiada się, że są w stanie przetrwać lata w dobrym stanie. Obrazki są dodatkowo podpisane, w razie gdyby ktoś miał wątpliwości co przedstawiają, a przy okazji dzieci mogą ćwiczyć globalne czytanie.
 

Jak gramy?

Na początku dzielimy się na zespoły przynajmniej dwuosobowe i decydujemy jak będziemy prezentować hasła. Do wyboru mamy: pokazywanie, opisywanie słowami i rysowanie. To ostatnie sprawdzi się raczej w przypadku starszych dzieci, nie ryzykowałabym rysowanych kalambur z przedszkolakiem… Ustalamy też limit czasowy na odgadnięcie hasła.
 
Zasady gry są bardzo proste. Rzucamy kostką i przesuwamy się o tyle pól ile wypadło na kostce. W zależności od tego na jakim kolorze staniemy, losujemy kartę w tym właśnie kolorze. Pola i karty mamy w czterech kolorach, a każdy z nich to inna kategoria. Aktualnie mamy kategorie: środki transportu, jedzenie, czynności oraz przedmioty jakie można znaleźć w domu. W planach są też: sporty, bohaterowie ulubionych książek i bajek oraz zwierzęta. 
 
pytania do gry planszowej
Odgadnięte hasło pozwala nam zostać na polu, na które stanęliśmy. Jeśli nie uda się go odgadnąć, wracamy na nasze poprzednie miejsce na planszy.
Wygrywa drużyna, która pierwsza dotrze do mety.
 

Modyfikacje:

  • Grając z młodszymi dziećmi dobrze jest zrezygnować z limitu czasu lub maksymalnie go wydłużyć;
  • Aby ułatwić grę wybierzmy karty z tylko jednej kategorii do całej rozgrywki;
  • Wersję zabawy z pokazywaniem można ułatwić dodając do niej możliwość wydawania dźwięków;
  • Zamiast ścigać się do mety możemy ustalić, że zwycięża drużyna, która jako pierwsza uzbiera np. 5 kart;
  • Jeśli nie chce Wam się robić planszy, przygotujcie karty w trzech kolorach/kategoriach i kostkę z kolorami. Losujemy kartę odpowiadającą kolorowi jaki wypadł na kostce.

 

Udanej zabawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close