Aqua recenzja

Aqua to rodzinna gra kafelkowa, w której gracze poprzez umiejętne dokładanie wybranych kafli tworzą podwodny ekosystem zbudowany z koralowców i innych morskich stworzeń. W zależności od poziomu zaawansowania gracze mogą wybierać spomiędzy trzech wariantów rozgrywki – podstawowego, rodzinnego lub zaawansowanego.

Wykonanie gry jest na najwyższym poziomie. Kafle są grube i solidne, a oprawa graficzna przyciąga wzrok. Ja osobiście jestem ogromną fanką twórczości Vincenta Dutrait i jego nazwisko na okładce gry zawsze jest dla mnie zachętą.

Aqua recenzja

Rozgrywka

Przygotowanie zaczynamy od wylosowania płytek startowych, które każdy z graczy trzyma przed sobą.  Następnie segregujemy płytki małych zwierząt i rozdzielamy według gatunków, układając je w stosy obok płytek ekosystemów. Z kolei płytki dużych zwierząt rozdzielamy według kształtu. Ostatnim etapem przygotowania rozgrywki jest ułożenie stosów z płytkami koralowców.

W trakcie rozgrywki gracze na zmianę dobierają po jednej płytce koralowca spośród kilku dostępnych w danej rundzie (płytek jest zawsze tyle, ilu graczy +1). Po dobraniu płytki należy umieścić ją w swoim obszarze gry tak, aby co najmniej jeden jej bok pasował kolorem do boku innej płytki, należącej już do naszego ekosystemu. Jeśli żadna z płytek nam nie odpowiada lub zależy nam na tym, aby mieć pierwszy ruch w kolejnej rundzie to zamiast płytki koralowca możemy dobrać znacznik ślimaka (znacznik pierwszego gracza).

Zasady dokładania płytek

Naszym celem jest tworzenie siedlisk i raf, za które na koniec gry zdobędziemy punkty. Siedliska powstają w wyniku dołożenia trzech płytek bokami w tym samym kolorze w taki sposób, aby stworzyły sześciokąt. Po utworzeniu siedliska zakrywamy je płytką małego zwierzęcia w tym samym kolorze. Z kolei rafy to skupiska co najmniej czterech koralowców w tym samym kolorze, sąsiadujących ze sobą bokami. Rafy mogą tworzyć dowolne kształty.

Aqua recenzja

Kolejnym elementem, który pozwoli nam zapunktować są duże zwierzęta, które uda na się zwabić do naszego ekosystemu. Układamy je jako trzecią warstwę, zakrywając nimi odpowiednią liczbę małych zwierząt, z zachowaniem zasady, że płytka dużego zwierzęcia musi pasować kształtem do małych zwierząt pod nią. Ponadto każde z zakrytych małych zwierząt musi być innego rodzaju.

 

Aqua recenzja

Po 17 rundach rozgrywka dobiega końca. Następnie podliczamy zdobyte przez graczy punkty, korzystając z notesu punktacji. Osoba, która zdobędzie ich najwięcej zostaje zwycięzcą.

 

Podsumowanie

Gra ma proste zasady i w wariancie rodzinnym, w którym końcowe punktowanie nie uwzględnia raf i ekosystemów, rozgrywka nie wymaga od nas większego wysiłku. Jednak wariant klasyczny oraz zaawansowany są już bardziej wymagające. Musimy umiejętnie wybierać spośród dostępnych płytek i planować swoje posunięcia. Warto też przewidywać ruchy przeciwnika na podstawie układów jakie tworzy w swoim ekosystemie. W każdej grze pojawiają się dylematy. Czy lepiej tworzyć układy kafli pod małe stworzenia i bioróżnorodność, aby zwabić też te większe? A może lepiej tworzyć rafy i próbować zwabić do nich jak najwięcej małych zwierząt? Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy wykorzystujemy dodatkowe płytki celów. Jedno jest pewne, nie osiągniemy wszystkiego co byśmy chcieli. Tworzenie układów z płytek wymusza na nas pewne ustępstwa i dokonywanie wyborów, które pozwalają punktować w dany sposób, ale za to wykluczają inne możliwości. 

Dzięki kilku wariantom rozgrywki wieloosobowej, trybowi solo i licznym scenariuszom zmieniającym punktowanie, Aqua z pewnością szybko się nie znudzi. Wiecie doskonale, że uwielbiam modyfikować zasady w grach i dostosowywać je do umiejętności graczy czy po prostu urozmaicać w ten sposób rozgrywki. Tym bardziej doceniam, że tym razem to twórcy gry wyszli na przeciw naszym oczekiwaniom i sami zaproponowali różne warianty.

Polecam do grania w gronie rodzinnym, z przyjaciółmi czy dziećmi w wieku szkolnym.

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 1-4
wiek: 8+
czas gry: 30-45 minut
zasady: proste

 

Recenzja gry Aqua powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close