Kółko i krzyżyk jest jedną z najpopularniejszych gier. Znają ją dzieci i dorośli na całym świecie. W wersji podstawowej jest banalnie prosta zarówno pod względem zasad, jak i strategii. Na szczęście dla tych bardziej wymagających powstało wiele jej wersji, które rozgrywkę urozmaicają oraz dodają jej głębi. Jednym z takich wariantów jest gra w kółko i krzyżyk 9×9.
Do rozgrywki będziemy potrzebować bardzo dużej planszy do gry w kółko i krzyżyk. Następnie w każdym z pól rysujemy 9 małych plansz.
Gracz rozpoczynający może wybrać dowolne miejsce na dowolnej z plansz, w którym postawi swój pierwszy symbol. Natomiast już ruch drugiego gracza i każdy kolejny aż do końca gry determinowany jest przez ruch przeciwnika. Oznacza to, że gracz drugi musi postawić swój symbol w obrębie mini planszy usytuowanej w miejscu, odpowiadającemu ruchowi poprzednika.
Ta reguła powoduje, że nie możemy skupiać się tylko na małej planszy. Musimy rozważyć, gdzie nasz ruch wyśle przeciwnika, gdzie jego następny ruch wyśle nas i tak dalej.
Najlepiej tę sytuację wyjaśnia poniższa ilustracja. Rozgrywka rozpoczęła się od znaku “x” postawionego przez pierwszego gracza. Drugi gracz musi w tej sytuacji postawić kółko w jednym z dziewięciu pól na mini planszy w prawym górnym rogu. Wybrał pole środkowe, a to oznacza że jego rywal w kolejnym ruchu będzie musiał zaznaczyć “x” na którymś z pól w obrębie środkowej mini planszy itd.
W dalszych etapach gry coraz częściej zacznie pojawiać się okoliczność, która będzie wymagała wprowadzenia dodatkowej reguły. Mowa tu sytuacji, gdy gracz musi postawić symbol na planszy, na której wszystkie pola są już zajęte lub gra zakończona jest wygraną jednego z graczy. Jeśli tak się stanie, gracz ma prawo postawić symbol w dowolnym miejscu. Dzięki tej regule w grze pojawia się kolejna warstwa strategii. Taka sytuacja daje graczowi pewną przewagę, dlatego stawiając swój symbol musimy uważać, aby nie “sprezentować” przeciwnikowi tej możliwości.
Na poniższej ilustracji gracz postawił “x” w prawym górnym rogu jednej z plansz, wskazując tym samym kolejnemu graczowi planszę, która jest już “zamknięta”. Oznacza to, że gracz może postawić swoje kółko w dowolnym miejscu w obrębie pozostałych dostępnych plansz.
Musimy pamiętać o tym, aby w momencie gdy jedna z mini plansz się zapełni, wygrany oznaczył ją swoim symbolem. A co kiedy dojdzie do remisu? Mamy dwie opcje. Umawiamy się, że takie pole nie należy do żadnego z graczy lub oznaczamy je oboma symbolami. To już Wasz wybór.
Dążymy do tego, aby wygrać potyczki na trzech mini planszach, ustawionych w jednej linii. To niełatwa sztuka!
Ta wersja pochodzi ze strony Mathwithbaddrawings
Gra w kółko i krzyżyk na planszy 9×9 jest bardzo wymagającym wariantem. Tych z Was, którzy jednak wolą coś prostszego odsyłam do innych, łatwiejszych wersji:
- Odwrócone kółko i krzyżyk
- Kółko i krzyżyk do 15
- Kółko i krzyżyk po sąsiedzku
- Kółko i krzyżyk 5×5 – Gra w Stratego
Jeśli chciałabyś / chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę i odwdzięczyć się za udostępniane przeze mnie materiały, będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.