Pirates crossfire gra logiczna Smart games

Pirates Crossfire – Smart Games

przez Dzieciaki z potencjalem

Gry z serii Smart Games są z nami od wielu lat. Te pierwsze trafiły do kolekcji blisko 7 lat temu i wciąż są w użyciu. Kto zna tę fantastyczną serię, ten wie, ile frajdy potrafią sprawić zarówno tym mniejszym, jak i większym fanom łamigłówek. 

Kiedy więc w ramach współpracy, księgarnia Taniaksiążka.pl zaproponowała mi recenzję wybranej gry planszowej, od razu wiedziałam, że zdecyduję się na jedną z nowości z serii Smart Games.

Wybór padł na Pirates Crossfire.

na zdjęciu zbliżenie na element z wyspa i statkiem pirackim

Zawartość

– plansza 5×5, na której będzie działa się cała magia;

– 8 ruchomych elementów: skały, okręty pirackie i marynarki wojennej;

– książeczka z 80 zadaniami na czterech poziomach trudności.

wszystkie elementy gry rozłożone na stole czyli okręty, statki pirackie, wyspy, plansza i książeczka z zadaniami

Rozgrywka

Zasada rozwiazywania zadań jest podobna jak w większości gier z serii Smart Games. 

Z załączonej do zestawu książeczki z zadaniami wybieramy to, które nas interesuje. Następnie we wskazanych miejscach na planszy układamy elementy widniejące na obrazku. To będzie nasze ustawienie początkowe. 

Liczba wskazówek zależy od wybranego poziomu trudności.  W zadaniach z poziomu Starter, czyli najłatwiejszego, dostajemy informacje dotyczące położenia zarówno wysp, jak i wybranych okrętów. W miarę zwiększania się poziomu trudności, wskazówek jest coraz mniej. 

na zdjęciu pozycja początkowa ułożenie według książeczki

 

Ale żeby tego było mało, poza czterema poziomami trudności, otrzymujemy też cztery tryby rozgrywki. Każdy z nich wymaga spełnienia określonych warunków. Mamy tryb pokojowy, w którym okręty się nie atakują, taki w którym marynarka wojenna atakuje piratów i odwrotnie. Jest też tryb, w którym odbywa się regularna walka, a wszystkie okręty skierowane są tak, aby ich armaty celowały w nieprzyjaciela.

Ostatecznie poza dopasowaniem elementów na planszy, musimy zwracać też uwagę na kierunek, w jakim zwrócone są okręty. A to potrafi nieźle namieszać!

 

na zdjęciu zbliżenie na elementy ze statkami

 

Nie raz zdarzyło nam się ustawić wszystkie okręty w miejscach, wskazanych w zadaniu, ale na koniec okazywało się, że nie spełniamy warunków wybranego trybu i trzeba zacząć od początku 😉 Przy okazji muszę chyba wyjaśnić dlaczego piszę w liczbie mnogiej. Mimo, że to łamigłówka jednoosobowa, najbardziej lubimy działać wspólnie, szczególnie na tych trudniejszych poziomach. Dzieci układają razem, czasem ja z jednym z nich, a jeszcze innym razem siadamy całą rodziną przy stole i głowimy się wspólnie nad zadaniem. Ostatecznie mamy wszyscy więcej frajdy, niż gdybyśmy działali pojedynczo.

zblizenie na książeczkę z przykładowymi zadaniami z poziomu najłatwiejszego Starter

 

 

Podobnie jak w innych grach Smart Games, na końcu książeczki znajdziemy rozwiązania do wszystkich zadań. Myślę jednak, że korzystanie z nich może popsuć zabawę i sama osobiście nigdy do nich nie zaglądam. Jeśli jesteśmy w sytuacji, w której nie potrafimy dojść do prawidłowego rozwiązania, lepiej odłożyć łamigłówkę na chwilę, ochłonąć i spróbować znów za jakiś czas. Albo poprosić kogoś o pomoc i spróbować znaleźć rozwiązanie wspólnie.

 

plasza z wyspami a na niej leży książeczka otarta na jednej z ostatnich stron z rozwiązaniami

Podsumowanie

Gry z serii Smart Games od zawsze budziły mój podziw. Jakość wykonania i pomysłowość są na najwyższym poziomie. Solidne elementy, które u nas przetrwały w niezmienionym stanie już wiele lat intensywnego użytkowania. Piękny design, intensywne kolory i dbałość o szczegóły. Trudno się do czegoś przyczepić 😉

Do tego mamy ogromny wybór tematyki gier, wśród których każde dziecko znajdzie coś dla siebie. W serii znajdziemy gry z postaciami z bajek np. Czerwony Kapturek, Trzy Małe Świnki, Śpiąca Królewna czy Jas i magiczna fasola oraz gry ze zwierzątkami, samochodami, statkiem kosmicznym, piratami, klejnotami… i całe mnóstwo innych. 

 

wydawnictwo: IUVI Games

wiek: 7+

liczba graczy: 1

czas gry: To zależy jak szybko uda Wam się rozwiązać 80 zadań 😉

Zasady: Bardzo proste

 

 

Artykuł postał w ramach współpracy z księgarnią 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close