zasady gry w mastermind

Na fali naszych fejsbukowych wspominek na temat gier z lat 80-tych i 90-tych powstała matematyczna gra dedukcyjna Mastermind print and play, czyli wersja do druku bardzo niegdyś popularnej gry logicznej.

Mastermind to dedukcyjna gra dla dwóch osób, w której jeden z graczy ustala kod, a zadaniem drugiego jest rozszyfrowanie tego kodu z wykorzystaniem wskazówek jakie pojawiają się w trakcie gry.

Do zabawy możecie wykorzystać gotowe arkusze z dwoma poziomami trudności.
W czterech pierwszych kolumnach wpisujemy odgadywany kod a w kolejnych czterech, symbole mówiące nam czy liczba jest trafiona i we właściwym miejscu.

Mastermind arkusz do pobrania

 

Zasady gry w Mastermind

Przygotujcie planszę do gry oraz jedną kartkę, która posłuży za brudnopis. Zaczynamy od tego, ze jeden z graczy w ukryciu wpisuje do brudnopisu ciąg czterech lub pięciu liczb. W zależności od tego jaką wersję wybierzecie, zadanie będzie łatwiejsze (przy czterech liczbach) lub trudniejsze (przy pięciu).

Gracz odgadujący kod próbuje odnaleźć właściwą kombinację liczb, wpisując swoje próby w tabelce w kolejnych rzędach. Ważne jest zarówno to jakie liczby występują w kodzie jak i ich położenie. Gracz ma na to wcześniej ustaloną liczbę prób (np. 8, 10 lub 12).

Po każdej próbie osoba kodująca daje wskazówki czy dana liczba występuje w kodzie i czy jest we właściwym miejscu. Wyniki oznaczamy na dwa sposoby.

Jeśli liczba jest prawidłowa i w dodatku dobrze ulokowana w tabelce, zaznaczamy to zamalowanym kółkiem.

Jeśli liczba jest prawidłowa ale w niewłaściwym miejscu to w odpowiednim miejscu rysujemy niezamalowane kółko.

W ostatnim przypadku, kiedy dana liczba liczba nie znajduje się w kodzie, zostawiamy wolne miejsce w tabelce.
Gra trwa ustaloną, parzystą liczbę rund, w których gracze zamieniają się rolami.
Gracz kodujący otrzymuje tyle punktów ile prób zajęło drugiemu graczowi odgadnięcie kodu. Na koniec podliczamy punkty a zwycięzcą zostaje osoba, która zdobyła ich najwięcej.
Inne gry do druku
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close