świąteczna gra dla przedszkolaka na choince wyciętej z kartonu

Ubierz choinkę – matematyczna gra dla przedszkolaka

przez Dzieciaki z potencjalem

Gry i zabawy z kostką są bardzo lubiane przez dzieci. Kości najczęściej zapewniają sporą dawkę losowości, co bywa negatywnie odbierane wśród dorosłych (lubimy mieć wpływ na to co się dzieje w grze). Większość dzieci jednak nie przywiązuje do tego większej wagi, a co więcej, uważam że w wielu przypadkach ta losowość bywa przydatna. Chociażby do tego aby wyrównać szanse graczy.

Nasza świąteczno-matematyczna gra dla najmłodszych jest całkowicie losowa ale w tym przypadku to nie ma znaczenia. Najważniejsza jest dobra zabawa i emocje a tych przy grach z kostką nie brakuje.

Do zabawy potrzebujemy kostki, po 12 żetonów dla każdego z graczy oraz dwóch plansz z motywem świątecznym. W naszym przypadku są to wycięte z kartonu i pomalowane farbkami choinki. Na planszach pojawiły się liczby w zakresie od 1 do 6.

Dzieci na zmianę rzucają kostką, obliczają ile wypadło oczek a następnie odnajdują na swojej planszy odpowiadającą im liczbę. Liczbę taką należy zakryć żetonem (nasze to elementy gry SuperFarmer ale możecie też użyć np. guzików czy klocków).  Gramy do momentu aż choinka jednego z graczy zostanie całkowicie ubrana czyli gdy zakryje on wszystkie liczby.

 

na pierwszym planie żetony w kolorze niebieskim a w tle widac kostke z wyrzucona liczba oczek cztery oraz fragment planszy z liczba cztery

 

Jeśli chcecie zupełnie zrezygnować z rywalizacji to wykorzystajcie tylko jedną planszę. Pozwólcie dzieciom bawić się w odnajdywanie liczb zgodnych z ilością wyrzuconych oczek.

Podczas zabawy dziecko uczy się liczyć, zapamiętuje układy kropek na kostce i utrwala zapis liczb. Całkiem sporo, prawda? 

Grę poleca 3,5-letni fan niekontrolowanych rzutów kostką 😉

Podobną grę dla starszaka znajdziecie tutaj Ubierz choinkę – matematyczna gra dla starszaka

 

Wpis bierze udział w międzyblogowym projekcie “Matematyka na święta 7”

Zachęcam do zaglądania na stronę projektu i odwiedzania innych blogów biorących udział w zabawie.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

2 komentarze

Buba 20 grudnia, 2020 - 8:50 pm

Super! Losowość małym dzieciom nie przeszkadza 😉

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 21 grudnia, 2020 - 5:33 pm

Zupełnie! Za to robi się jeszcze bardziej emocjonująco 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close