Cardblocks konstrukcyjne klocki kartonowe

Cardblocks – klocki w nietypowej odsłonie

przez Dzieciaki z potencjalem
Wszelkiego rodzaju klocki są u nas w codziennym użyciu wiec kiedy pojawiła się możliwość przetestowania nowości od wydawnictwa Egmont, tekturowych klocków konstrukcyjnych Cardblocks, długo nie musiałam się zastanawiać.
Przekonała mnie przede wszystkim niecodzienna forma i materiał czyli tektura, którą składamy według instrukcji, otrzymując tym samym gotowy klocek. 
Klocki wykonane są z wyjątkowo mocnej i wytrzymałej tektury. Twórcą projektu jest Piotr Nawracała, na co dzień zajmujący się projektowaniem nietypowych opakowań z tektury. Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem jego kreatywności i talentu konstruktorskiego. 
Idea Zero Waste i szeroko pojęta ekologia są mi bardzo bliskie. Tym bardziej cieszę się, że powstaje coraz więcej zabawek w tym duchu.
Klocki otrzymujemy w postaci płaskich tekturowych elementów, dzięki temu zajmują niewiele miejsca. Po złożeniu jednak powstają z nich elementy wielkości dłoni a dalej konstrukcje sięgające ponad metra wysokości.
 
 
na zdjęciu otwarty karton a w nim płaskie elementy do złożenia
 
 
na zdjęciu elementy, z których będziemy składać klocki, 50 płaskich tekturowych form do złożenia i łączniki

 

Pierwszym etapem zabawy jest składanie klocków. Na pierwszy rzut oka wydaje się ono być skomplikowane, ale zapewniam Was, że nie jest. Wszystkie 50 klocków, jakie znajdują się w zestawie podstawowym złożył samodzielnie 6-latek i nie zajęło mu to dużo czasu. 
Samo z resztą składanie to doskonałe ćwiczenie motoryki małej. Miło było patrzeć jak małe paluszki sprawnie się uwijają przy tym zadaniu.
 
na zdjeciu pojedynczy jeszcze nie złożony klocek, płaski fragment kartonu ponacinany w wielu miejscach z zaznaczonymi liniami zgiecia
 
na zdjęciu pojedynczy klocek, jeszcze nie złożony, wstEpnie tylko pozaginany we wskazanych miejscach
 
na zdjęciu dwa złożone już klocki, połączone łącznikiem
 
Kolejny etap to już czysta zabawa czyli budowanie konstrukcji. Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Jak do tej pory dzieci wspólnymi siłami wybudowały już robota, wieżę sięgającą im do czubka głowy, zamek (tu było kilka wersji), lądowisko dla helikopterów oraz bazę wojskową. W pracach konstruktorskich wraz z 6 i 7-latkiem uczestniczył też 3-latek, który całkiem sprawnie ogarniał proces budowania…i nie uszkodził przy tym żadnego klocka. Wspominałam, że są mocne, prawda?
 
 
na zdjęciu dziecko budujące wysoką wieżę z klocków
Sposób łączenia klocków jest bardzo prosty, polega na wsunięciu pomiędzy dwa sąsiadujące klocki małego łącznika. Demontaż gotowych konstrukcji jest już trochę trudniejszy bo trzeba wydobyć spomiędzy klocków łącznik, który jest w nich całkowicie schowany. Producent sugeruje użycie pensety ale moje dzieci i bez niej sobie świetnie poradziły, poruszając lekko klockami i w ten sposób luzując połączenie, które dalej już da się łatwo rozmontować.
 
 
na zdjęciu dziecko budujące konstrukcję z klocków
 
na zdjęciu zbliżenie na raczki dziecka, łączące klocki za pomocą łącznika
W kolekcji poza podstawowym zestawem znajdują się też: Bryły Platońskie, Kopuła i Rotunda.  W przygotowaniu jest jeszcze kilka klasycznych brył.
 
 
na zdjęciu strona z katalogu na której widzimy bryły platońskie zbudowane z tekturowych elementów
na zdjęciu rotunda zbudowana z tekturowych elementów

 

na zdjęciu strona z katalogu na której widnieje zdjęciu kopuły zbudowanej z tektury
 
 
W katalogu znajdziemy kilka pomysłów na wykorzystanie różnych elementów. Spójrzcie tylko jakie cuda można z nich tworzyć.
 
 
na zdjęciu fragment katalogu ze skomplikowanymi konstrukcjami z użyciem różnorodnych elementów cardblocks
 
 
Marzy mi się, żeby takie zestawy znajdowały się w każdym przedszkolu i w szkołach. Wyobraźcie sobie takie kółko małego konstruktora, w którym dzieci tworzą te cudowne konstrukcje, projektują i wymyślają nowe koncepcje na ich zastosowanie :))
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close