nauka czytania metodą sylabową gra z klocków Lego
Nauka “wchodzi” najlepiej kiedy odbywa się niepostrzeżenie, w trakcie zabawy. Dlatego naukę czytania metoda sylabową utrwalamy nie tylko z książką ale i poprzez różne gry.

Nasza najnowsza gra pomaga w utrwalaniu sylab, tworzeniu z nich całych wyrazów (w zależności od wariantu).

Do wykonania planszy użyłam dużej płytki oraz klocków 2×2 z naklejonymi sylabami. Zamiast naklejać karteczki, możecie też napisać sylaby mazakiem suchościeralnym bezpośrednio na klockach.
Te same klocki wykorzystałam wcześniej do zabaw sylabowych, o których możecie przeczytać we wpisie Jak wykorzystujemy klocki do nauki czytania

UWAGA – klocki to tylko urozmaicenie ale jeśli ich nie macie to nic straconego, grę możecie sami narysować na kawałku brystolu, rozłożonej papierowej teczce czy po prostu  na sklejonych dwóch kartkach papieru. A jeśli nie chce Wam się rysować to mam dla was gotowca do wydrukowania, z którego my skorzystamy, gdy klocki staną się niezbędne do wykonania jakiejś innej budowli 😉Sylabowa gra planszowa do pobrania

⠀⠀

Przygotowanie gry

 

Na dużej planszy przypinamy klocki z sylabami, tak aby utworzyć kilka ścieżek. Oznaczamy miejsce startu ale… mety w tej grze nie znajdziecie 😉 Analogicznie postępujemy w przypadku tworzenia gry na papierze.

Na planszy umieszczamy też kilka klocków, które będą jokerami i zastąpią każdą dowolną sylabę. U nas są to białe klocki. Za pionki posłużą ludziki.

Przed rozgrywką gracze muszą przygotować sobie też kartki papieru, coś do pisania i jedną kostkę do gry.

Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób i ma dwa warianty.

nauka czytania metoda sylabową, na zdjęciu zbliżenie na pionek czyli ludzika lego duplo, który stoi na białym klocku oznaczającym jokera

Wariant I gry sylabowej – dla nowicjuszy

 
W tym wariancie utrwalamy i rozpoznajemy sylaby.
Gracz rzuca kostką i przesuwa się w dowolnym kierunku o ilość pól zgodną z liczbą wyrzuconych oczek a następnie głośno czyta sylabę na jakiej stanął.

Jeśli przeczyta ją prawidłowo to może ją zapisać na swojej kartce a sylaba będzie się liczyła jako jeden zdobyty punkt. Jeśli natomiast popełni błąd to punkt przepada. 
Każda sylaba punktuje tylko raz dlatego warto mądrze podejmować decyzje, w którym kierunku pójdziemy.
Gdy gracz trafi na jokera to sam może wybrać jaką sylabę zapisze w swojej tabeli punktów. 

Gramy 10 rund i na koniec zliczamy kto zapisał najwięcej różnych sylab a co za tym idzie, wygrał grę.

czytanie metoda sylabową, na zdjęciu fragment planszy z klocków duplo oraz kartka z wypisanymi na niej sylabami, obok leży też kostka do gry

 

Wariant II gry sylabowej – dla zaawansowanych

 
Rzucamy kostką i przesuwamy się w dowolnym kierunku o ilość pól zgodną z liczbą wyrzuconych oczek. Możemy stawać na polach zajętych już przez przeciwnika.

Na kartce każdy z graczy zapisuje sobie sylaby, na jakich stanął. Gramy 10 rund czyli do momentu gdy każdy z graczy zdobędzie po 10 sylab.

Na koniec następuje faza budowania wyrazów. Ze zdobytych sylab gracze tworzą jak największą liczbę prawidłowych wyrazów. Im dłuższy wyraz, tym lepiej punktowany.
Jak liczymy punkty:
– 1 punkt za każdy wyraz jednosylabowy;
– 2 punkty za każdy wyraz dwusylabowy;
– 4 punkty za każdy wyraz trzysylabowy;
– 7 punktów za każdy wyraz czterosylabowy.

Jeśli umiejętności graczy w zakresie czytania znacznie się różnią to umawiamy się tylko na tworzenie wyrazów jedno i dwusylabowych. 

Możemy się tez umówić, czy każdej z wylosowanych sylab używamy tylko raz czy wielokrotnie. 
nauka czytania metoda sylabową, na zdjęciu fragment planszy zbudowanej z klocków lego oraz kartka z wypisanymi sylabami i stworzonymi z nich wyrazami
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

4 komentarze

bb 16 kwietnia, 2020 - 9:57 am

Super pomysł!!!

Odpowiedz
promoklocki.pl 18 kwietnia, 2020 - 7:40 am

Super pomysł i wykonanie

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 23 kwietnia, 2020 - 10:02 am

Dzięki! 🙂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 23 kwietnia, 2020 - 10:02 am

:))

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close