Gra Gobblety

Gobblety – kółko i krzyżyk jakiego nie znacie

przez Dzieciaki z potencjalem
Czy zwykłe kółko i krzyżyk może stać się emocjonującą grą? Okazuje się, że tak i to tylko dzięki niewielkim modyfikacjom. Gobblety to gra stworzona dla dzieci (spójrzcie tylko na te urocze pionki). Jest ona jednocześnie uproszczoną wersją gry Gobblet, przeznaczonej dla starszych i bardziej doświadczonych graczy.  Obie oparte są na mechanice gry kółko i krzyżyk.
Gobblety przyciągają uwagę dzieci swoim wyglądem. Duże i kolorowe elementy gry są nie tylko ciekawym urozmaiceniem rozgrywek ale i atrakcyjną zabawką dla dzieci. Zasady są niezwykle proste, a sama rozgrywka trwa kilka minut. 
W pudełku znajdziemy cztery plastikowe deseczki, z których budujemy naszą planszę oraz dwanaście pionków różnej wielkości, w dwóch kolorach. Pionki są ładne, duże i niewątpliwie stanowią ogromy atut całej gry.
 
Gra Gobblety

Jak gramy

Podobnie jak w grze kółko i krzyżyk, gracze na zmianę dostawiają swoje pionki na planszy. Celem jest ustawienie linii trzech pionków w takim samym kolorze.
 
W przypadku Gobbletów mamy jednak dodatkowy aspekt wynikający z różnicy w rozmiarach pionków. Dzięki temu, poza położeniem pionka na planszy, do dyspozycji mamy jeszcze ruch polegający na przestawieniu położonego już wcześniej swojego pionka w inne, zajęte miejsce poprzez zakrycie nim innego pionka (swojego lub przeciwnika). Siłą rzeczy pionek zakrywający musi być większy od pionka zakrywanego.
Gra Gobblety
Przestawianie pionków  powoduje, że gra daje więcej możliwości niż tradycyjne kółko i krzyżyk oraz wymusza konieczność zapamiętywania ruchów swoich i przeciwnika. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że postanowicie przesunąć znajdujący się na planszy pionek, pod którym znajduje się pionek przeciwnika. Odkrycie go spowoduje uzupełnienie linii o trzeci element…i przegrana gotowa.

zasady gry w kółko i krzyżyk

 

 
Wydawca podaje minimalny wiek gracza 5+ i myślę, że to idealnie dobrana granica jeśli chcecie wykorzystać pełnię możliwości tej gry. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zaproponować partyjkę już młodszym graczom. Należy wtedy ograniczyć się tylko do podstawowych ruchów znanych z gry w kółko i krzyżyk.
Proste zasady i krótki czas rozgrywki przy angażującej i wymagającej odrobiny planowania rozgrywce powodują, że dzieci świetnie się przy niej bawią. U nas nigdy nie kończy się na jednej partii. Chęć ciągłego rewanżu z jednej czy to drugiej strony potrafi wciągnąć na długi czas.
 
 
wydawnictwo: FoxGames
liczba graczy: 2
wiek: 5+
czas gry: 5 minut
Zasady: Bardzo proste
Jeśli lubicie grę w kółko i krzyżyk i szukacie urozmaicenia, to koniecznie zerknijcie na nasze domowe gry bazujące na tej właśnie mechanice:
 
Recenzję zgłaszam do projektu Grajmy! na którego stronie znajdziecie wiele ciekawych recenzji rodzinnych gier planszowych.
 
 
 
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

2 komentarze

bb 16 kwietnia, 2020 - 9:59 am

Znamy i lubimy. Uwielbiam też zachwyt i zaskoczenie maluchów, kiedy poznają tę grę i uczą się stosowania jej zasad.

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 19 kwietnia, 2020 - 6:49 pm

Te wesołe pionki bardzo przyciągają małe dzieci bo wyglądają jak zabawka! Świetny pretekst, żeby nauczyć je podstawowych zasad 😊

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close