Ukryte iloczyny – ćwiczenia z tabliczki mnożenia

przez Dzieciaki z potencjalem
ćwiczenia z tabliczką mnożenia
Przed wakacjami powstała gra Trzy w rzędzie – gra z mnożeniem, która od razu stała się u nas hitem. Wpis początkowo zawierał propozycję zabawy z mnożeniem przez dwa ale z czasem pliki uzupełniłam o cały zakres mnożenia do 100. Dzieci pograły przez wakacje i opanowały podstawy więc trzeba było działać dalej. Mnożymy więc przez pięć i dziesięć a reszta działań czeka na swoją kolej 😉 
 
Dla urozmaicenia nauki mnożenia stworzyłam kolejną grę/zabawę. Polega ona na odnalezieniu i zakreśleniu na planszy iloczynów.
Plansza może służyć jako jednoosobowa łamigłówka ale możemy też zrobić z niej grę.
 

Jak gramy

 
Każdy z graczy dostaje taką samą planszę (lub różne jeśli poziom graczy jest zróżnicowany).
 
Ustawiamy limit czasu np. 1 minuta. Zadaniem dzieci jest odnalezienie i zakreślenie jak największej liczby iloczynów w tym limicie czasu.
Możemy się też umówić, że wygrywa ten, kto jako pierwszy zaznaczy na swojej planszy dziesięć działań.
 
Poniżej znajdziecie plansze o różnym poziomie trudności.
 

Poziom 1 

 
Tabelki z wykreślonymi niektórymi polami oraz iloczynami ustawionymi w poziomie od lewej do prawej i w pionie od góry do dołu. Są one bardziej przejrzyste i dzieciom łatwiej odnaleźć na nich wyniki. Mamy tu już oczywiście mnożenie przez każdą z liczb w zakresie do 100 przy czym dla każdej liczby jest osobna tabelka.

Plansze poziom 1 

 

ćwiczenia z tabliczką mnożenia, na zdjęciu tabelka w której część pól jest uzupełniona działaniami a część jest pusta, działania są zakreślone na fioletowo a obok planszy leży pisak
 

Poziom 2 

 
Podobnie jak wyżej, mnożenie przez każdą z liczb w osobnych tabelkach. Tu jednak nie mamy już pustych pól i trzeba się bardziej skupić żeby odnaleźć właściwe działania. Ułożone są one poziomo i pionowo.

Plansze poziom 2

ćwiczenia z tabliczką mnożenia, zdjęcie przedstawia tabelkę z mnożeniem przez 6 i zakreślonymi na niebiesko iloczynami, obok po lewej stronie leży niebieski pisak

Poziom 3 

 
Tym razem mamy dużą tabelkę z mnożeniem przez różne liczby. I tu już trzeba mieć całą tabliczkę mnożenia w miarę opanowaną i wykazać się wyjątkową spostrzegawczością. Działania ustawione są w poziomie , pionie i ukośnie.

Plansze poziom 3

ćwiczenia z tabliczką mnożenia, na zdjęciu tabelka z działaniami zakreślonymi na zielono w pionie, poziomie i ukośnie, po prawej stronie u góry leży zielony pisak

 

 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close