gra w państwa miasta zasady

Państwa miasta – gra karciana

przez Dzieciaki z potencjalem
Ostatnio sporo podróżujemy, Wy pewnie też bo w końcu kiedy podróżować jak nie w wakacje 🙂 Żeby umilić dzieciom czas w podróży ale i już na miejscu (w razie niepogody), wymyślam małe gry podróżne. Mamy dużą rodzinę więc po zapakowaniu do auta pasażerów i podstawowych bagaży, niewiele już zostaje miejsca na dodatkowe akcesoria. W związku z tym biorę to co jest *małe i kompaktowe *uniwersalne i posłuży całej rodzinie.

Zainspirowana ostatnimi pogaduchami u Marzeny Fenert z Kreatywnych Wrót oraz kilkoma grami, które można znaleźć w sklepach, stworzyłam swoją wersję gry. Jest to wariacja na temat starej i znanej chyba wszystkim gry Państwa Miasta (podobnie jak wspomniane wcześniej gry sklepowe). 
 
Dla tych, którzy nie mają czasu na drukowanie, wycinanie i laminowanie, podaję listę gier wzorowanych na grze Państwa Miasta: 

Magnetic Lettergories wyd. The purple Cow (magnetyczna)

Państwa Miasta wyd. Epee (kostki z maszyną losującą lub wersja karciana)
 

W wersji DIY mamy tylko karty, w dodatku małych rozmiarów także miejsca z pewnością dużo nie zabiorą.

 

Karty Państwa Miasta


Wśród kart kategorii znajdą się takie, które będą dobre do gry z młodszymi dziećmi (to te z pierwszej strony). Na drugiej stronie są, według mnie, trudniejsze kategorie ale oczywiście sami zdecydujecie czy wykorzystacie wszystkie czy tylko część.

na pierwszym planie widać częściowo porozcinane karty z literami, na drugim planie zalaminowane arkusze kart przed rozięciem


Karty drukujemy, najlepiej na kolorowym papierze tak, żeby kategoria miała swój kolor a litery swój. Następnie laminujemy, rozcinamy i mamy grę gotową do zabrania w podróż. A jak nie w podróż to do torebki jako np. urozmaicenie czasu w poczekalni u lekarza.

na zdjęciu widać wydrukowany arkusz z kartami do gry Państwa Miasta oraz folię do laminowania, jest to etap powstawania gotowych kart


Pamiętajcie, jak nie macie możliwości drukować i laminować lub dbacie o środowisko i laminator nie jest Waszym najlepszym przyjacielem to zrobicie też takie karty na szybko, odręcznie z pociętych teczek czy kartoników. Zero waste ;))

Zasady

 
Na obrazku mamy karty w dwóch kolorach, żółtym i niebieskim, część kart leży w dwóch zakrytych stosach a dwie z kart leżą odwrócone, na żółtej jest litera s a na niebieskiej kategoria znana postać

 

Sposób I

 
Jedna osoba losuje kartę z literą i kategorią, a następnie wszyscy gracze po kolei podają swoje hasła. Zaczyna zawsze najmłodszy gracz. Każdy kolejny ma utrudnione zadanie bo w tej wersji nie można powtórzyć podanego już wcześniej hasła.

Sposób II 


Jeden z graczy losuje kartę z literą i kategorią a następnie podaje je na głos (on w tej rundzie nie odgaduje hasła). Pozostałe osoby muszą jak najszybciej odgadnąć hasło. Kto pierwszy ten dostaje punkt i kolejna osoba losuje karty. Po ustalonej liczbie rund zliczamy punkty. 
Możemy się też umówić, że po odgadnięciu hasła gracz dostaje karty z danej rundy. Wtedy gramy tak długo aż skończą nam się karty 😉

Sposób III


To gra kooperacyjna. Podobnie jak wcześniej losujemy karty z literą i kategorią. Zadaniem graczy jest wspólne wymyślenie największej możliwej liczby haseł odpowiadających tej kategorii i danej literze.

Kolejnych, zmodyfikowanych wersji można sobie wymyślić jeszcze sporo, ogranicza Was tylko fantazja 🙂


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close