zagadka pięciu pokoi
Lubimy zabawy logiczne dlatego od czasu do czasu staram się wyszukiwać dla nas zabawy, które bywają mniejszym lub większym wyzwaniem 🙂 Ostatnio na Fanpage pokazywałam Wam łamigłówkę z 5 pokojami, do których prowadzi 13 wejść. Zadanie polegało na przeprowadzeniu jednej ciągłej linii pomiędzy wszystkimi wejściami. Warunkiem jest przejście przez każde drzwi tylko raz. 
Próbowałam długo i wytrwale, wiem że inni też 😉 I co się okazało? Ilość prób nie ma znaczenia bo zadanie ma ma rozwiązania. 
Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego tak jest to przeczytajcie krótkie wyjaśnienie ode mnie lub dłuższe na TEJ stronie.
Aby wykorzystać wszystkie drzwi w danym pokoju, musi być ich parzysta liczba (jednymi drzwiami wchodzimy a drugimi wychodzimy, nawet jeśli znów trafimy do tego samego pokoju to musimy z niego wyjść więc kolejna para drzwi jest nam potrzebna). Wyjątkiem mogą być dwa pokoje. Jeden, w którym zaczynamy naszą podróż oraz drugi, w którym kończymy. To oznacza, że możemy mieć maksymalnie dwa pokoje z nieparzystą liczbą drzwi. A w łamigłówce mamy trzy takie pokoje. Oznacza to, że niemożliwe jest jej rozwiązanie zgodnie z założeniami.
Co zatem można zrobić aby łamigłówkę jednak wykorzystać do zabawy? Zamknąć przynajmniej jedno przejście w pokoju z nieparzystą liczbą drzwi. Ja zamknęłam dwa. Przy czym zadanie robiliśmy nie znając jeszcze zasady, umożliwiającej jego rozwiązanie (wtedy to już nie jest wyzwanie).
Bezkonkurencyjny okazał się 5 latek, który za pierwszym razem (a potem jeszcze kilkakrotnie) rozwiązał zadanie. Mi nie poszło już tak dobrze 😉
zagadka pięciu pokoi rozwiązanie

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close