Wieże Hanoi gra
Spotkaliście się kiedyś z łamigłówką znaną pod nazwą Wieże Hanoi? Jeśli nie to zachęcam do poczytania bo to fajna zabawa dla młodszych dzieci a jednocześnie ciekawe zagadnienie, które można zgłębić ze starszakami.

Zasady

Do dyspozycji mamy kilka krążków (najczęściej 7) o różnej średnicy. Mamy też trzy paliki, które możemy nazwać A, B i C. Krążki ułożone są na sobie od największego do najmniejszego i nałożone są na palik A. Zadanie polega na przeniesieniu ich na palik C, tak aby były ułożone w ten sam sposób jak pierwotnie. Musimy też pamiętać o zachowaniu kilku zasad:
 
– pomocniczo możemy wykorzystać palik B do układania krążków
– jednocześnie przenosimy tylko jeden krążek
– większy krążek nie może być nałożony na mniejszy
wieże hanoi gra
wieże hanoi gra

Wieże Hanoi – gra DIY

W sklepach dostępne są gotowe, najczęściej drewniane zestawy, ale ja wolę swoją wersję 🙂 Jest tańsza i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca (mamy sporo gier, a regał nie jest z gumy).
Naszą wieżę przygotowałam z mojej ulubionej pianki kreatywnej w siedmiu różnych kolorach. Narysowałam koła o różnych średnicach, wycięłam i … gotowe! Zamiast palików użyłam znaczników z kolorowego papieru samoprzylepnego.
Dzieciom na początek zaproponowałam zabawę z 4 krążkami, poszło całkiem sprawnie. Później dokładałam po jednym krążku i sprawdzaliśmy ile czasu potrzebujemy na rozwiązanie (można też porównywać liczbę ruchów).

easy to make brainteaser diy hanoi towers made of creative foam
Jeśli macie w domu starsze dziecko zainteresowane matematyką to warto wspólnie zgłębić temat algorytmów pomocnych w rozwiązaniu łamigłówki. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.  
 
A na koniec ciekawostka cytowana za Wikipedią  “…tybetańska legenda, według której mnisi w świątyni Brahmy rozwiązują tę łamigłówkę dla 64 złotych krążków. Legenda mówi, że gdy mnisi zakończą zadanie, nastąpi koniec świata. Zakładając, że wykonują 1 ruch na sekundę, ułożenie wieży zajmie 264 −1 = 18 446 744 073 709 551 615 (blisko 18 i pół tryliona) sekund, czyli około 584 miliardów lat. Dla porównania: Wszechświat ma około 13,7 mld lat.” 
 
Pozwolę sobie nie sprawdzać tych obliczeń, zakładam że są prawidłowe ;))
 

Jeśli chcecie wiedzieć do czego jeszcze wykorzystaliśmy piankę kreatywną to koniecznie zajrzyjcie do wcześniejszych wpisów

Pentomino

Spangles

Tangram T 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

2 komentarze

Buba z Bajdocji 31 maja, 2019 - 8:04 pm

My też wolimy własną wersję – nakrętkową 🙂
https://bajdocja.blogspot.com/2014/08/wieze-hanoi-amigowka.html

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 18 czerwca, 2019 - 7:48 am

Zdecydowanie opcje DIY są lepsze 1-tańsze 2-zajmują mniej miejsca 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close