Twardy orzech do zgryzienia
Ostatnio w nasze ręce trafiła gra, która od razu przypadła dzieciom do gustu…mi z resztą też 🙂 Jest ładnie wykonana i od razu zaciekawiła dzieci. Do tego ma ewidentny walor edukacyjny – dzieci uczą się liczenia, podejmują strategiczne decyzje i planują kilka ruchów do przodu.

Gra przeznaczona jest dla dwóch do czterech osób w wieku 8+. Ja grałam z 5 i 6 latkiem, którzy świetnie sobie radzili. No może nad planowaniem kolejnych ruchów mogliby popracować…ale nie przeszkadzało to w rozegraniu ciekawej, emocjonującej partii 🙂 
 
Zasady są banalnie proste i to jest spora zaleta. Nie lubię gier dla dzieci przeładowanych informacjami bo nie każde dziecko równie łatwo je ogranie a poza tym możemy często grać w nowym gronie nie martwiąc się o to, że za każdym razem stracimy pół godziny na tłumaczenie reguł gry.
 
elementy gry twardy orzech do zgryzienia plansza, pionki w postaci drewnianych kolorowych wiewiórek i żetony punktacji
 

Jak gramy

 
Gracze na zmianę poruszają się po planszy swoimi pionkami, zbierając żetony z określoną liczbą orzechów (1,2,3,4 lub 5). Zbieramy te żetony, na których stanęliśmy. 
 
Istnieje kilka zasad według których się poruszamy:
 
– pionek przesuwamy dokładnie o tyle pól ile wskazuje żeton, na którym stoimy;
– poruszamy się tylko po linii prostej;
– nie możemy przeskoczyć przez żeton przeciwnika ani stanąć na zajętym już przez niego polu.
plansza do gry z elementem matematycznym zbieranie żetonów z różną liczbą punktów
 
Możemy natomiast przeskakiwać nad pustymi polami oraz na nich stawać. Podczas kolejnego ruchu czyli skoku z pustego pola, oddajemy do “banku” jeden z zebranych wcześniej żetonów i poruszamy się o liczbę pół zgodną z widniejącą na nim ilością orzechów.
 
Spotkać się możemy też z sytuacją, w której nie ma możliwości ruchu bo pola w zasięgu gracza są już zajęte lub ruch wykracza poza pole planszy. Wtedy pozostaje on na miejscu, zabiera do swojej puli żeton, na którym stoi a w kolejnej turze płaci za swój ruch wybranym żetonem (jak wyżej) i przesuwa się o tyle pól ile wart był ten żeton.
planowanie ruchów w grze twardy orzech do zgryzienia
 

Liczenie punktów

 
Na etapie liczenia punktów na koniec gry możemy trochę zaszaleć matematycznie czyli spróbować liczyć na różne sposoby :))
 
Na początek zaproponujmy dzieciom aby same policzyły stosując taką metodę, jaka przyjdzie im do głowy. Młodsze dzieci raczej będą dodawać w przypadkowej kolejności ale mogą Was też zaskoczyć 😉
Później sami zaproponujmy kilka sposobów np.:
 
– w osobnych grupach układamy żetony warte 1,2,3 itd. punktów a następnie liczymy je dodając do siebie kolejne wartości np. 2-4-6-8-10 itd. (zapisujemy na kartce) lub 3-6-9-12 itd. (zapisujemy na kartce). Na koniec dodajemy wyniki cząstkowe.
 
liczenie punktów co dwa, nauka liczenia podczas gry
 
– podobnie jak wcześniej dzielimy żetony na grupy zależnie od ich wartości i sprawdzamy ile jest każdych żetonów np. 5 żetonów po 1, 4 żetony po 2, 3 żetony po 3 i 2 żetony po 4.
Ta metoda idealnie wpisuje nam się w nowy temat jakim jest mnożenie 🙂
 
liczenie punktów w grze twardy orzech do zgryzienia i utrwalanie mnożenia
 
– układamy żetony w grupy po 10 punktów, na koniec dodajemy do siebie wszystkie dziesiątki i resztę jaka pozostała.
 
żetony z gry twardy orzech do zgryzienia, propozycja różnych sposobów podliczania punktów
 
Macie jeszcze jakieś pomysły?
 

Wariacja na temat punktowania 

 
Ja do zasad gry zaproponowanych przez wydawcę dodałam też coś od siebie 🙂 Żeby zwiększyć poziom trudności i wprowadzić więcej kombinowania, pojawiła się zasada zbierania dziesiątek. Za każdą uzbieraną pełną dziesiątkę otrzymujemy bonus 3 punkty. 
Ale uwaga! Bonusy przyznajemy tylko w trakcie gry. Przy końcowym podliczaniu ta zasada nie funkcjonuje.
 
To zmusza graczy do ciągłego śledzenia, przeliczania i podejmowania kolejnych strategicznych decyzji. Czy bardziej opłaca mi się stanąć na żetonie za 3 punkty czy może na tym za 2 punkty, który jednocześnie da mi bonus? Ale gdzie będę mógł się dalej z niego przesunąć? Ile zyskam, ile stracę? Sporo tu główkowania 😉
 
dodatkowe zasady liczenia punktów w grze twardy orzech do zgryzienia
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
liczba graczy: 2-4
wiek: wg. producenta 8+ (optymalny wiek według mnie to jednak 6+)
czas gry: 20 min.
Zasady: bardzo proste
nasza ocena: 5/5
 
 
Grę zgłaszam do projektu Grajmy!
 
 
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close