klocki meli
To, że klocki mają same zalety wszyscy wiedzą. Dlatego więc gdy tylko jest okazja to staram się zachęcać moje dzieci do sięgnięcia po nie. Zdecydowanie królują u nas Lego, chociaż i Duplo są w ciągłym użyciu…ale na Lego świat się nie kończy i dlatego chciałabym Wam pokazać jak w zabawie wykorzystujemy klocki Meli.

Nasz zestaw jest niewielki, a w zasadzie to mix dwóch mini zestawów, które synowie dostali kiedyś w przedszkolu. Dla nas jest on jednak wystarczający.

klocki meli
Poza oczywistymi zabawami polegającymi na tworzeniu wymyślnych budowli płaskich i przestrzennych, postanowiłam zaproponować dzieciom zabawę w odwzorowanie. Ja robiłam element przykładowy a zadaniem dziecka było stworzenie identycznego.
 

Najłatwiejsze były kolorowe kształty i obrazki 2D 

klocki meli
odwzorowanie figury z kreatywnych klocków

Pojawiły się też rytmy i konieczność zauważenia, że kolory i umiejscowienie klocków nie są przypadkowe.

odwzorowanie sekwencji zbudowanej z klocków
odwzorowanie układu kolorowych klocków zabawa edukacyjna dla dzieci

Przyszła pora na małe budowle 3D. Zwróćcie uwagę, że kostka nie została dokładnie odwzorowana. Mimo właściwego kształtu i ułożenia poszczególnych kolorów względem siebie, klocki są odwrócone. Okazuje się, że nawet na takie drobiazgi trzeba zwracać uwagę 😉

krklocki meli
Ostatnia była duża kostka 3D. To już trochę za trudny projekt dla młodszych dzieci ale zależało mi na pokazaniu, że dobrze jest w takiej sytuacji najpierw  zaplanować sobie  działania. 
W pierwszej kolejności obejrzeliśmy kostkę i wybraliśmy kolory, które będą nam potrzebne do jej zbudowania.
Następnie policzyliśmy z ilu klocków składa się ściana kostki i ile jest ścian w poszczególnych kolorach.
Kolejnym etapem było zbudowanie wszystkich sześciu ścian niezależnie.

Na koniec połączyliśmy ściany w całość. 

duże kwadraty konstrukcje przestrzenne z klocków kreatywnych meli
Klocki Meli przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia. Jest to jednak granica wyznaczona ze względu na bezpieczeństwo, a nie na poziom trudności. Jeśli jednak Wasze dziecko nie ma tendencji do wkładania wszystkiego do buzi to bardzo polecam już młodszym dzieciom. U nas maluch mając niespełna 2 lata zapragnął naśladować braci i ku zdumieniu wszystkich zaczął sprawnie łączyć klocki i budować kolorowe “dywany” 🙂 Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close