Mała wielka Myszka
Memo każdy z Was zna, pojawiało się już z resztą na blogu kilkukrotnie np. we wpisie o tym jak można wykorzystać Memo inaczej. Wtedy bohaterem wpisu był Świat Misia i trzeba przyznać, że pomysły na zabawy z tą grą cieszyły się ogromną popularnością 🙂
Tym razem czas umila nam Mała Wielka MYSZKA od wydawnictwa Granna i mam nadzieję, że tak samo przypadnie Wam do gustu. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-7 lat. 

Nie jest to typowe memo bo mechanika została tu uatrakcyjniona poprzez wyszukiwanie przeciwieństw a nie, tak jak w tradycyjnych grach tego typu, identycznych obrazków. Jest to zdecydowanie miła odmiana 🙂 

Wydawca proponuje dwa warianty gry ale nie byłabym sobą gdybym nie pokazała Wam kilku dodatkowych pomysłów na wykorzystanie tej gry.

Odnajdywanie różnic

Rozkładamy karty obrazkami do góry, a zadaniem dzieci jest odnalezienie par  tworzących przeciwieństwa i wskazanie wszystkich różnic. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste bo każda z par obrazków różni się nawet kilkoma elementami np.
– aniołek/diabełek
– dobry/zły
– uśmiechnięty/poważny
– na jednym obrazku są dwie chmurki, na drugim trzy itd.

Nigdy do końca nie wiadomo czy na obrazkach mamy dwie, trzy czy nawet cztery różnice i to zmusza dzieci do wysiłku i ciągłego poszukiwania, czy to już koniec czy może jest się coś jeszcze?
 
Nie da się ukryć, że po kilkukrotnej zabawie, zapamiętamy część różnic i nie będzie to już takim wyzwaniem, ale tu z pomocą przychodzi nam kolejny wariant gry. Rozegramy kilka partyjek i jest duża szansa, że pamięć zacznie dzieciom płatać figle i znów z równym zapałem wrócą do zabawy w odnajdywanie różnic.

Mała wielka Myszka granna

Wariant gry w Memo

Tu już wkracza prawdziwa rozgrywka dla 2-4 graczy. 
Zasady są proste. Karty rozdzielamy na te z czerwoną i niebieską myszką na rewersie. Te z czerwoną układamy zakryte na środku, w rzędach. Pozostałe  karty rozdzielamy po równo między graczy, którzy kładą je odkryte przed sobą.

W swojej turze gracz odkrywa jedną z kart leżących na środku. Jeśli pasuje do którejś z jego kart to cała para należy do niego. Jeśli karta nie pasuje to odkłada ją z powrotem zakrytą na swoje miejsce.
Zwycięzcą zostaje gracz, który zdobędzie najwięcej par.

mała wielka myszka

Tradycyjne memo

Wszystkie kartoniki (lub tylko część) rozkładamy na stole obrazkami do dołu i na zmianę odszukujemy pary. Tak po prostu, jak to w memo 🙂
Ułatwieniem jest to, że na rewersie każda para ma czerwoną i niebieską myszkę, co zawęża nam obszar poszukiwań.

odnajdywanie par

Gramy w wojnę

Maluszki, które nie umieją jeszcze liczyć, nie są w stanie opanować tradycyjnej gry w wojnę z kartami. Choć zasady są banalnie proste to jednak ogranicza je nieznajomość liczb. Tu nie mamy takiego problemu.
Jak gramy? Wybieramy taką samą liczbę myszek uśmiechniętych oraz smutnych/poważnych/takich gdzie nie widać miny i umawiamy się, że myszka uśmiechnięta wygrywa.

gry i zabawy dla dzieci

Gdy jest wojna, nie zakrywamy kartonika tylko od razu wykładamy kolejną odkrytą parę tak długo, aż jeden z graczy wyłoży uśmiechniętą myszkę.

zabawa granna

Rozmawiamy o emocjach

Myszki przedstawiają emocje, te pozytywne i negatywne. Możemy pobawić się w ich odnajdywanie np. znajdź myszki, które przedstawiają różne emocje lub znajdź te, które przedstawiają tylko negatywne emocje itp. Można też pójść o  krok dalej i zrobić przy okazji pogadankę z dzieckiem na temat tego kiedy samo czuło się tak jak ta konkretna myszka z obrazka.

emocje dzieci

Opowiadamy historie

Do tej zabawy wymyśliłam trzy warianty o różnym stopniu trudności.
 
Wybieramy kilka kafelków, które razem stworzą sensowną historię i układamy je w odpowiedniej kolejności.
Zadaniem dziecka jest opowiedzenie historyjki na podstawie tych obrazków np. 
Myszka poszła do sadu po jabłka ale nagle zerwał się wiatr i zaczął padać deszcz. Niestety nie miała parasola więc zmokła i się rozchorowała. Resztę dnia musiała spędzić w łóżku.

dzieci opowiadają

 

Znów wybieramy kilka kafelków, z których można stworzyć opowieść ale tym razem nie układamy ich tylko rozsypujemy i pozwalamy dziecku zdecydować o kolejności wydarzeń np.
Myszka pojechała autem na wycieczkę w góry. Po kilku dniach wyruszyła nad morze ale podróż była długa i gdy dojechała na miejsce zastała ją noc. Myszka była zmęczona po podróży i od razu poszła spać.

karty opowieści

 

Wariant najtrudniejszy polega na losowaniu kafelków z całej puli. Opowiadać może samo dziecko ale zdecydowanie lepszą opcją jest włączenie w zabawę całej rodziny. Każdy po kolei losuje kafelek i opowiada część historii. Bywa bardzo wesoło 😉

Mała wielka Myszka

Opisujemy człowieka

Niektóre z cech mogą być cechami człowieka, a inne nie. Wyszukujemy tych, którymi można człowieka opisać np. chudy-gruby ale i takie mniej dla dziecka oczywiste np. niski- wysoki (na obrazkach przedstawione jako budynek niski i wysoki).
Rzeczy, które dla nas są łatwe do rozpoznania, często dla wielu dzieci już takie mogą nie być 🙂 

opisujemy wygląd

Poznajemy kolory

Myszki na obrazkach przedstawione są w kolorowych ubraniach i na różnym tle. To daje możliwość zabawy w poznawanie kolorów a nawet wzorów np.
 – odszukaj wszystkie myszki na niebieskim tle;
 – poszukaj elementu, który jest w: kratkę, paski, kropki;
 – pokaż wszystkie myszki, które maja na sobie bluzkę w paski;
 – odszukaj myszki ubrane na żółto.
małą wielka myszka recenzja na blogu
dzieci poznają wzory
Mała wielka Myszka
Podsumowując, co daje nam ta niepozorna gra? Dzieci poznają przeciwieństwa, uczą się kolorów, uczą się rozpoznawać i opisywać emocje, poszerzają słownictwo. Przy tym ćwiczą spostrzegawczość i stawiają pierwsze kroki w świecie gier. 

Dzieci, które zaprzyjaźniły się z grami już we wczesnym dzieciństwie, później chętniej po nie sięgają. A każdy przecież wie, że gry to samo dobro 🙂

Grę zgłaszam do projektu Grajmy!
Egzemplarz do recenzji przekazało wydawnictwo Granna Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close