zasady gry w warcaby
Pamiętacie warcaby? Graliście w nie w dzieciństwie? Ja tak! 
 

Postanowiłam odświeżyć sobie zasady i nauczyć grać moje dzieci.  A że nie mam w domu planszy do gry w warcaby, to przygotowałam ją w wersji DIY. Jeśli macie ochotę to możecie ją pobrać, zalaminować i kolejna rozrywka gotowa 🙂

Za pionki posłużą klocki, guziki, nakrętki lub cokolwiek co macie w dwóch kolorach po 12 sztuk. Ja użyłam znaczników z gry Superfarmer Rancho.
 

 

Zasady gry w Warcaby

 
Warcaby to dwuosobowa gra strategiczna, która rozgrywana jest tradycyjnie na planszy 8×8 pól. Należy jednak pamiętać, że warcaby maja kilka odmian i można spotkać się też z większymi planszami. Pola mają na przemian jasny i ciemny kolor, podobnie jak ma to miejsce w szachach. Do gry używa się po 12 pionków, które gracze ustawiają na ciemnych polach po swojej stronie planszy (każdy z graczy ma swój kolor).

zasady gry w warcaby
Gracz biały (w naszym przypadku żółty) wykonuje pierwszy ruch. Następnie gracze wykonują ruchy na zmianę. Pionek może przesunąć tylko o jedno pole po przekątnej, pod warunkiem że jest to wolne pole.
 
Zadaniem graczy jest bicie pionków przeciwnika poprzez przeskoczenie nad sąsiednim pionkiem na następne wolne pole zaraz za nim (po przekątnej). Ruch taki możemy wykonać w przód lub w tył. Bicie jest obowiązkowe.
 
zasady gry w warcaby

 

Jeśli nam się poszczęści to w jednym swoim ruchu możemy zbić więcej niż jeden pionek przeciwnika. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy piony ustawione są tak, abyśmy mogli zrobić serię skoków z zachowaniem zasady zbijania.
 
zasady gry w warcaby

 

Jeśli nasz pionek dojdzie do ostatniego rzędu po przeciwnej stronie planszy to staje się damką. Ma ona  możliwość poruszania się o dowolną liczbę pól w przód lub w tył po przekątnej.
Damka bije przeskakując nad pionem po przekątnej na któreś z wolnych pól za nim, w przód lub w tył.

 

 

Celem gry jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika lub doprowadzenie do sytuacji, w której będą one zablokowane i przeciwnik nie będzie miał możliwości ruchu.
Zasady gry w warcaby nie są skomplikowane i po kilku partiach powinniśmy je opanować do perfekcji.
 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close