gra diy dla dzieci
Wyścig to gra diy dla starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Uczy planowania ruchów, a przy okazji strategicznego myślenia. Choć jest w dużej mierze losowa to pozostawia nam tez całkiem spore pole do popisu.


Rozgrywka

Gracze stawiają swoje pionki na polach startowych. W swojej turze rzucają dwiema kostkami, które wyznaczą o ile pól może się przemieścić pionek. Każda z kostek wyznacza inny kierunek np. jeśli wypadły 4 i 2 to gracz może przesunąć swój pionek o 4 pola w jedną, dowolną stronę, a następnie o 2 pola w inną stronę. Można też połączyć te dwa ruchy i przesunąć się o 6 pól w jednym kierunku.

gra planszowa z kostkami

Celem jest dojście do mety znajdującej się po przeciwnej stronie planszy. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy dotrze tam swoim pionkiem. W tym celu musi na przynajmniej jednej kostce wyrzucić liczbę oczek, która zaprowadzi go dokładnie na pole z napisem meta. Nie można zrezygnować z ruchu, nawet jeśli nam nie odpowiada. 

Poniżej gracz niebieski jest już bardzo blisko mety, ale niestety wynik rzutu kostkami spowoduje, że będzie się musiał od niej znów oddalić. Nie ma możliwości wykonać ruchu w kierunku mety.
gra diy dla dzieci

Urozmaicenie rozgrywki

Aby nie było zbyt nudno, po drodze czekają też na graczy różne przeszkody. Tu już możecie puścić wodze fantazji 🙂 Ja postawiłam na takie atrakcje:

 
– tracisz kolejkę;
– rzucasz jeszcze raz 1 kostką i przesuwasz się o liczbę pól równą wyrzuconym oczkom w kierunku, który wskazuje strzałka na danym polu;
– wracasz na start (tego nie lubimy);
– zamieniasz się miejscami z drugim graczem ;
– dodatkowy rzut kostkami.

Poniżej kolej gracza niebieskiego, który musi dobrze przemyśleć swój ruch tak, aby nie trafić na pole wracasz na start.

gra diy dla dzieci

Taka wersja z utrudnieniami powoduje, że rozgrywka trochę trwa. Jeśli zależy Wam na szybkiej partyjce to możecie wymyślić pola specjalne, które ułatwią dotarcie do mety np:

– przesuwasz się o 4 pola w dowolnym kierunku;
– masz dodatkowy rzut;
– idziesz na dowolne pole oddalone o 5 od mety.

Można też wprowadzić regułę, że przesuwamy się o liczbę oczek z dwóch lub tylko jednej, wybranej kostki. Wszystko to pozwoli nam rozegrać partię w kilka minut.

Swoją planszę wydrukowałam i zalaminowałam tak aby można było po niej pisać mazakiem suchościeralnym. Dzięki temu mogę wymyślać nowe pola specjalne i w ten sposób grę urozmaicać, żeby za szybko się nie znudziła. 

Zachęcam do zaangażowania dzieci w tworzenie pól specjalnych, nie ma nic lepszego niż zagrać w stworzoną przez siebie grę! 🙂 
Tutaj możecie pobrać czystą planszę.

Wyścig z przeszkodami – plansza do pobrania

 

Modyfikacje

Możemy użyć jednej kostki tradycyjnej i drugiej, wskazującej kierunek ruchu (na zwykłą kostkę przyklejamy za pomocą taśmy karteczki z napisami: prawo, lewo, w przód, w tył) i wtedy poruszamy się tylko w kierunku wskazanym przez kostkę i o liczbę pól równą liczbie oczek na drugiej kostce.
Ten wariant jest całkowicie losowy i może trochę potrwać zanim jeden z pionków dotrze do celu…jednak może on być dobrym wprowadzeniem do gry dla początkującego młodego gracza. 
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close