Znacie grę młynek? Teraz już chyba niewiele osób w niego gra, ale w czasach mojego dzieciństwa większość plansz do popularnych wtedy warcabów (pisałam o nich ostatnio Wracaby), miała na odwrocie planszę do gry w młynek. Mam sentyment do tych gier sprzed lat i dlatego postanowiłam ją sobie zrobić na odwrocie planszy do warcabów, na wzór starych gier 🙂
18 pionków w dwóch kolorach, po dziewięć dla każdego z graczy.
Poniżej plansza do druku, którą warto też zalaminować, ale jeśli nie macie pod ręką drukarki czy laminarki to planszę można też narysować na kartce czy tekturowej teczce. Za pionki posłużyły mi znaczniki z gry Superfarmer, ale Wy możecie do tego wykorzystać jakiekolwiek pionki, klocki czy guziki 🙂
Młynek – zasady gry
Kolejny etap zaczyna się, gdy wszystkie pionki zawodników znajdą się już na planszy. Wtedy gracze na zmianę wykonują ruchy swoimi pionkami na planszy. Pionki mogą poruszać się tylko o jedno pole, wzdłuż linii i musi to być pole wolne. Na tym etapie gracze nadal dążą do utworzenia młynka.
Jak wygrać
Istnieje specyficzna sytuacja, która pozwala na szybkie zakończenie gry. Jest nią ułożenie młynka podwójnego czyli ustawienie 5 pionków w taki sposób, aby jeden z nich mógł w każdym kolejnym ruchu jeden młynek otwierać, a drugi zamykać. Tą sytuację przedstawia poniższa ilustracja.
Warianty gry
Młynek szachowy (skoczek)
Bardzo fajna alternatywa dla tradycyjnego młynka 🙂
Młynek szachowy (wieża)
Do gry potrzebujemy planszy, 18 pionków w dwóch kolorach, po dziewięć dla każdego z graczy.
Zasady:
Gra różni się od tradycyjnego młynka sposobem poruszania pionkami. Przesuwają się one na planszy tylko po liniach prostych, o dowolna ilość wolnych pół (zasady poruszania się wieży w szachach). Nie jest dozwolone przeskakiwanie nad polami zajętymi przez inne pionki. Szczególna zasada dotyczy pionków, znajdujących się w polach narożnych. Te mogą się dodatkowo poruszać o dowolną ilość pól wzdłuż przekątnych.
Młynek Krzyżowy – szybka rozgrywka
Młynek Laskera
Kiedy wszystkie pionki znają się już na planszy, gra przebiega dalej według tradycyjnych zasad.
Poniżej gracz niebieski może zrezygnować z dołożenia nowego pionka na planszę a zamiast tego przesunąć pionek znajdujący się już na planszy, wewnątrz małego kwadratu i tym samym stworzyć młynek.
1 komentarze
Jako dziecko miałam te grę ale nigdy w nię nie grałam. Muszę podsunąć moim dzieciom. Dzięki za ten wpis.