młynek zasady gry

Znacie grę młynek? Teraz już chyba niewiele osób w niego gra, ale w czasach mojego dzieciństwa większość plansz do popularnych wtedy warcabów (pisałam o nich ostatnio Wracaby), miała na odwrocie planszę do gry w młynek. Mam sentyment do tych gier sprzed lat i dlatego postanowiłam ją sobie zrobić na odwrocie planszy do warcabów, na wzór starych gier 🙂 

Do gry w podstawowym wariancie potrzebujemy planszy, składającej się z trzech kwadratów połączonych liniami. Przecięcia linii oraz rogi kwadratów tworzą pola, których łącznie jest 24.

18 pionków w dwóch kolorach, po dziewięć dla każdego z graczy.

Poniżej plansza do druku, którą warto też zalaminować, ale jeśli nie macie pod ręką drukarki czy laminarki to planszę można też narysować na kartce czy tekturowej teczce. Za pionki posłużyły mi znaczniki z gry Superfarmer, ale Wy możecie do tego wykorzystać jakiekolwiek pionki, klocki czy guziki 🙂

Młynek – zasady gry 

Gra dzieli się na trzy etapy
 
Etap I
W pierwszym z nich gracze na zmianę stawiają pionki na planszy, na dowolnych pustych polach. Na tym etapie nie można przesuwać pionków już stojących na planszy.
Gracze dążą do ustawienia trzech swoich pionków w tzw. młynek czyli na trzech polach, połączonych linią prostą.
Pomyślne ułożenie młynka pozwala na zbicie jednego z pionków przeciwnika, który zostaje trwale usunięty z gry (pionek, nie przeciwnik) 😉.
Jeśli graczowi uda się ułożyć ze swoich pionków jednocześnie dwa młynki to daje mu to prawo usunięcia z planszy dwóch dowolnych pionków przeciwnika.
strategic board game

Etap II

Kolejny etap zaczyna się, gdy wszystkie pionki zawodników znajdą się już na planszy.  Wtedy gracze na zmianę wykonują ruchy swoimi pionkami na planszy. Pionki mogą poruszać się tylko o jedno pole, wzdłuż linii i musi to być pole wolne. Na tym etapie gracze nadal dążą do utworzenia młynka. 

zasady gry w młynek, dzieciaki z potencjałem
Etap III
Ostatnia faza gry to skoki pionków. Zaczyna się ona w momencie, gdy jednemu z graczy zostaną już tylko trzy pionki na planszy. Gracz ten uzyskuje wtedy możliwość przeskakiwania swoimi pionkami na dowolne wolne pole na planszy, nie koniecznie sąsiadujące czy połączone linią z polem, na którym pionek stoi.
Jeśli obu graczom pozostaną w grze po trzy pionki to obaj mogą stosować zasadę skoków.

najstarsza gra planszowa

Jak wygrać

Gracze dążą do wyeliminowania siedmiu pionków przeciwnika, który zostając z dwoma pionkami na planszy nie ma już możliwości ułożenia młynka.
W sytuacji, gdy dane ruchy przeciwników powtarzają się przez dłuższy czas lub gracze blokują się wzajemnie, następuje remis.

Istnieje specyficzna sytuacja, która pozwala na szybkie zakończenie gry. Jest nią ułożenie młynka podwójnego czyli ustawienie 5 pionków w taki sposób, aby jeden z nich mógł w każdym kolejnym ruchu jeden młynek otwierać, a drugi zamykać. Tą sytuację przedstawia poniższa ilustracja.

W celu uniknięcia znacznej przewagi jednego z graczy od początku rozgrywki stosuje się zasadę różnych młynków. Polega ona na tym, że kolejny młynek ułożony przez gracza musi być inny od poprzedniego. Musi składać się z innych pionków lub znajdować się w innym miejscu. Niedozwolone jest wychodzenie pionkiem z młynka i cofanie go na poprzednie miejsce w celu ponownego ułożenia tego samego młynka.

Warianty gry

 

Młynek szachowy (skoczek)

Do gry potrzebujemy planszy, 18 pionków w dwóch kolorach, po dziewięć dla każdego z graczy.
 
Zasady:
Gra różni się od tradycyjnego młynka sposobem poruszania pionkami, które przeskakują na wolne pola ruchem skoczka czyli tzw. konika szachowego (jedno pole do przodu i dwa w bok lub dwa pola do przodu i jedno w bok). Dozwolone jest  przeskakiwanie nad innymi pionkami, swoimi i przeciwnika.

Bardzo fajna alternatywa dla tradycyjnego młynka 🙂
młynek zasady gry

Młynek szachowy (wieża)

Do gry potrzebujemy planszy, 18 pionków w dwóch kolorach, po dziewięć dla każdego z graczy.

Zasady:

Gra różni się od tradycyjnego młynka sposobem poruszania pionkami. Przesuwają się one na planszy tylko po liniach prostych, o dowolna ilość wolnych pół (zasady poruszania się wieży w szachach). Nie jest dozwolone przeskakiwanie nad polami zajętymi przez inne pionki. Szczególna zasada dotyczy pionków, znajdujących się w polach narożnych. Te mogą się dodatkowo poruszać o dowolną ilość pól wzdłuż przekątnych.

zasady gry młynek

Młynek Krzyżowy – szybka rozgrywka

Do gry potrzebujemy planszy, 12 pionków w dwóch kolorach, po sześć dla każdego z graczy.
 
Zasady:
Każdy z graczy ma 6 pionków, które ustawia na planszy, zajmując jedną z przekątnych. Gracze na zmianę przesuwają swoje pionki o jeno pole wzdłuż linii, dążąc do utworzenia młynka. Zwycięża gracz, który jako pierwszy ułoży młynek.
młynek zasady gry

Młynek Laskera

Do gry potrzebujemy planszy, 20 pionków w dwóch kolorach, po dziesięć dla każdego z graczy.
 
Zasady:
Gra przebiega podobnie jak młynek tradycyjny. Jednak w pierwszym etapie gracze mają dwie możliwości ruchów: dołożenie nowego pinka na planszę lub wykonanie ruchu na planszy jednym z już wcześniej wprowadzonych pionków.

Kiedy wszystkie pionki znają się już na planszy, gra przebiega dalej według tradycyjnych zasad.

Poniżej gracz niebieski może zrezygnować z dołożenia nowego pionka na planszę a zamiast tego przesunąć pionek znajdujący się już na planszy, wewnątrz małego kwadratu i tym samym stworzyć młynek. 

zasady gry w młynek, recenzja młynekJeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

1 komentarze

http://kolecja.wordpress.com 11 kwietnia, 2019 - 7:37 pm

Jako dziecko miałam te grę ale nigdy w nię nie grałam. Muszę podsunąć moim dzieciom. Dzięki za ten wpis.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close