Zadania dla dzieci do kalendarza adwentowego
Tak jak obiecałam we wpisie o kalendarzu adwentowym TUTAJ, podrzucam Wam pierwszą część zadań, jakie chłopaki mają do wykonania do świąt. Dziś zadania głównie na spostrzegawczość.

Zadań jest w sumie 48. Rozwiązanie niektórych zajmie moment, a innych dłuższą chwilę. Znajdują się wśród nich zadania na spostrzegawczość, z podstawianiem, wyszukiwaniem elementów, łączenie w pary, kodowanie, sudoku, odwzorowanie, symetria, łączenie cech i wiele, wiele innych.

Z reguły pomoce drukuję, ale tym razem wszystkie karty wykonałam odręcznie, użyłam do tego pisaków żeby było wesoło i kolorowo. To zdecydowanie zachęca dzieci do sięgania po zadania. Rysunki może nie są idealne, ale dzięki temu przygotowanie zajęło mi znacznie mniej czasu, niż w przypadku tworzenia wszystkiego na komputerze.
 
Ostatecznie wszystkie karty zalaminowałam, żeby chłopaki mogli się nimi wymieniać i wracać do tych, które bardziej im się spodobały. Nie da się ukryć, że dzięki nim będę miała w przyszłym roku mniej pracy! Dorobię tylko trochę trudniejszych rzeczy dla starszaka i zajęcie na kolejny adwent gotowe. A za dwa lata maluch też będzie już mógł spróbować swoich sił. Później karty możemy komuś wydać…ehh lubię laminować 😉

Wzór

Na pierwszy ogień idą karty, z tabelkami wypełnionymi płatkami śniegu o różnych kształtach oraz kolorowymi bombkami. Ich rozmieszczenie nie jest jednak przypadkowe.  Zaczynając od lewego, górnego rogu należy poprowadzić linię do prawego dolnego roku po wytyczonej trasie. Trasę tą wyznaczają trzy płatki śniegu/bombki ułożone w konkretnej kolejności. Podążając za właściwą sekwencją, dotrzemy do celu. Przemieszczamy się w dowolnym kierunku w pionie lub poziomie.
ćwiczenia sekwencje

 

Łączenie w pary

Dalej mamy łączenie w pary takich samych elementów: cukrowych laseczek, płatków śniegu, choinek oraz cukierków. To zadanie do najtrudniejszych nie należy ale sprawia dzieciakom dużą frajdę.
 
szukanie takich samych

 

znajdywanie cech wspólnych

Puzzle

Ponownie, podobnie jak w przypadku pierwszych kart, mamy tu ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej. Wyszukujemy i zaznaczamy na planszy rozsypane elementy. Każdy z nich ma swoje miejsce. Zadanie nie jest dla dzieci łatwe ponieważ muszą umiejscawiać elementy na planszy wirtualnie czyli w głowie i zapamiętywać przeanalizowane do tej pory możliwości. Dlatego warto zacząć od mniejszej planszy i stopniowo zwiększać ilość elementów. Jeśli to nadal sprawia trudność to możemy rozsypane elementy wyciąć i pozwolić je dziecku układać lub naklejać na planszy. Manipulowanie elementem i przykładanie go w wybrane miejsca będzie znacznym ułatwieniem.
puzzle dla dzieci
 
Kolejne karty to znów łączenie w pary. W jednym przypadku musimy połączyć liczbę z odpowiadającą jej ilością bombek na choince. 

W drugim zadaniu należy połączyć takie same wyniki, ale żeby nie było zbyt łatwo, musimy najpierw podstawić liczby w miejsce symboli i obliczyć wynik. Możemy to zrobić na trzy sposoby: 
  • wariant super łatwy – pod symbolami zapisujemy liczby według kodu, obliczamy i zapisujemy wynik a następnie dopasowujemy pary;
  • wariant trudniejszy – podstawiamy w głowie, obliczamy, zapisujemy wyniki i odnajdujemy właściwe pary;
  • wariant najtrudniejszy – robimy wszystko w pamięci.
 
dodawanie do 20
 

Spostrzegawczość

Teraz ostatnie karty, jakie Wam dziś pokażę. Na jednej mamy ozdoby choinkowe, które należy połączyć z elementami, z jakich zostały zrobione. 
 
W przypadku drugiej karty możemy bawić się na dwa sposoby. Wybieramy jedną śnieżynkę i prosimy dziecko, żeby odnalazło wszystkie śnieżynki tego samego kształtu. Jeśli chcemy żeby zabawa potrwała dłużej to przypasowujemy każdemu kształtowi śnieżynki jeden kolor i prosimy o zaznaczenie wszystkich śnieżynek na karcie w odpowiadających im kolorach.
 
 

Już wkrótce kolejna porcja przyjemności 🙂

Wpis bierze udział w międzyblogowym projekcie “Matematyka na święta”
Całą listę ciekawych projektów świątecznych znajdziecie na blogu Bajdocja TUTAJ.

Zajrzyjcie też do wcześniejszych edycji projektu 🙂 
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

1 komentarze

Buba z Bajdocji 18 grudnia, 2018 - 5:21 pm

ALe kolorowo, ale fajnie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close