kalendarz adwentowy zadania dla dzieci

Kolejna porcja zadań, w których będzie trochę liczenia. U nas to głównie zakres do 20. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyście dostosowali poziom trudności do swoich dzieci i ograniczyli się do 10 lub wręcz przeciwnie, rozszerzyli zakres do 100.

Podrzućcie dzieciom kilka takich kart i delektujcie się ciepłą kawą 🙂 U nas zapał nie mija, starszak dostaje taki stosik i liczy, głowi się, liczy…a końca nie widać.
Jak już wspominałam w pierwszym poście z zadaniami adwentowymi, wszystkie karty zalaminowałam i dzieciaki mogą do nich wracać tyle razy ile chcą. Dodatkową zaletą jest fakt, że w razie niepowodzenia mogą wymazać to co im nie wyszło i spróbować jeszcze raz, bez kreślenia po kartce.

Pozostałe zadania znajdziecie tutaj:

Liczenie

Dwie karty, zadania dość podobne. W pierwszym przypadku Mikołaj musi pozbierać zgubione prezenty w odpowiedniej kolejności. Aby mu pomóc, prowadzimy linię łączącą liczby od 10 do 100, czyli 10-20-30 itd. 
Drugie zadanie to również poprowadzenie linii od startu do mety, łącząc przy tym kolorowe bombki z liczbami od 2 do 20, co 2 np.2-4-6 itd.

kalendarz adwentowy zadania

Liczby parzyste i nieparzyste

Liczby parzyste i nieparzyste przewijają się u nas już od jakiegoś czasu. Będziemy je utrwalać również w świątecznym klimacie.
Mikołaj zaplanował sobie jakie domy odwiedzi w pierwszej kolejności, mieszkają tam najgrzeczniejsze dzieci. Są to domy z numerami parzystymi. Należy je wszystkie zaznaczyć tak, aby Mikołaj wiedział do których kominów ma się wślizgnąć. Analogicznie robimy z numerami nieparzystymi.
 
Drugie zadanie jest podobne tylko kluczem jest liczba okien. Liczymy okna w każdym domku i zaznaczamy te, które maja parzystą/nieparzystą liczbę okien. 
 
kalendarz adwentowy zadania dla dzieci


Skarpety świąteczne po praniu straciły część swoich wzorków. Te po prawej stronie należy ozdobić tak jak te po lewej. Należy odpowiednio umniejszyć liczbę wzorów np. skarpeta czerwona będzie miała tylko dwa serca.

Na drugiej karcie mamy cukierki, które Mikołaj musi rozdzielić pomiędzy czworo dzieci. Każde dziecko otrzyma cukierki w innym kolorze. Musimy je wszystkie pokolorować, kierując się wskazówkami na dole karty. Cukierki, na których znajdziemy działanie z wynikiem 5 będą niebieskie itd. 

matematyka wczesnoszkolna

Kolejne liczby

W następnym zadaniu musimy połączyć w odpowiedniej kolejności domki z kalendarza adwentowego. Zaczynamy od 1 i kończymy na 24.

Łączymy też bombki ale w odwrotnej kolejności. Zaczynamy na szczycie choinki od numeru 24 i prowadzimy linię, łącząc kolejno coraz mniejsze liczby aż do 1.

kalendarz adwentowy zadania dla dzieci

Obliczenia

Znów mamy choinki, tym razem należy pokolorować bombki. Ich kolor będzie zależał od wyniku, jaki powstanie po dodaniu do siebie liczb zapisanych na każdej z bombek. Na dole karty znajdują się wskazówki jaki kolor przypisany jest do konkretnego wyniku.
kalendarz adwentowy zadania dla dzieci

Kolejne zadanie miało teoretycznie sprawić dzieciakom trochę trudności. Okazało się jednak, że bardzo się pomyliłam 🙂 Z podanych liczb musimy wybrać te, których suma da nam wynik po prawej stronie. 

W tabelce z kolei należy zaznaczyć pary liczb, które dadzą 10.
kalendarz adwentowy zadania dla dzieci

Podstawiamy liczby

Tutaj mamy ozdoby choinkowe z brakującymi elementami. W puste miejsca musimy wpisać takie liczby, które sprawią, że ozdoba będzie wisiała w równowadze.

Następne zadanie polega na podstawieniu liczb w miejsce odpowiadających im symboli, a następnie wstawienie do działania brakującej liczby tak aby otrzymać podany wynik.
matematyka

W tabelkach podstawiamy za każdy symbol odpowiadającą mu liczbę, a następnie obliczamy wynik. Kiedy już mamy wyniki, sumujemy je w pionie i poziomie. Ostateczny wynik w pogrubionej komórce powinien być taki sam zarówno dla sumy w pionie jak i w poziomie. 
Dlaczego te sumy są takie same? Warto w tym miejscu porozmawiać z dzieckiem o przemienności dodawania i jego innych własnościach. Przeczytacie o nich na przykład TUTAJ

Kolejna karta zawiera działania, w których liczby zapisane są w formie symboli. Podany mamy jedynie wynik. Zadanie polega na obliczeniu wartości każdego z symboli. Jest na to bardzo prosta reguła, wystarczy ją dojrzeć 🙂 
kalendarz adwentowy zadania dla dzieci

Choinek ci u nas dostatek 🙂 Tym razem łączymy w pary dzwoneczki z liczbami, które dadzą sumę 10.

W drugim przykładzie łączymy (nie koniecznie w pary) liczby, które dadzą sumę 5.

dopełnianie

Ostatnie już dzisiaj zadania. Obliczanie wyniku po podstawieniu liczb w miejsce odpowiadających im symboli. 

Na drugiej karcie mamy prezenty, którym również odpowiadają konkretne liczby. Podane mamy tylko niektóre z nich. Na podstawie dostępnych informacji musimy obliczyć pozostałe wartości.

kalendarz adwentowy zadania dla dzieci

To tyle na dzisiaj. W kolejnym, ostatnim już wpisie z serii Zadania z kalendarza adwentowego, znajdziecie sporą porcję łamigłówek 🙂


Wpis bierze udział w międzyblogowym projekcie “Matematyka na święta”

Całą listę ciekawych projektów świątecznych znajdziecie na blogu Bajdocja TUTAJ.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

2 komentarze

Buba z Bajdocji 18 grudnia, 2018 - 5:20 pm

Wszystko przygotowałaś ręcznie? Podziwiam! 🙂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 18 grudnia, 2018 - 5:27 pm

Dzięki 🙂 Zaczęłam na komputerze ale to dopiero była mozolna praca… Także ostatecznie poszły w ruch mazaki 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close