zabawy z domino


Na blogu dość często pojawiają się gry i zabawy z domino. Te niepozorne kamienie dają tak wiele możliwości że trudno się im oprzeć 🙂

Kolejną już zabawę z użyciem domina znalazłam w książce “Domino i kości. Łamigłówki-sprawdź swoje umiejętności logiczne” wydawnictwa Nowik.

Jeśli spodobał Wam się pomysł z układaniem domina w kwadraty, o którym pisałam wcześniej Kwadraty domino to ten też powinien przypaść Wam do gustu. Naszym zadaniem jest ułożenie z czterech wybranych kamieni kwadrat, zwany też oknem. Cała sztuka polega na tym by płytki rozmieścić w taki sposób, aby suma oczek na każdym boku była taka sama.

Łamigłówka nr.1 

Z podanych kamieni ułóż kwadrat tak aby suma oczek na jego bokach wynosiła 11.

zabawy z domino, układanki
W książce dla ułatwienia podane jest umiejscowienie połowy jednej z płytek i my z takiego ułatwienia skorzystaliśmy. 
Podpowiedź to: w lewym dolnym rogu znajduje się fragment płytki z 5 oczkami.

Jako, że tylko jeden kamień ma pięć oczek to automatycznie znamy już jego położenie. Dzięki temu dalsze układanie staje się już całkiem łatwe.

dominoes brain teaser

Łamigłówka nr.2

Zadanie jak powyżej ale musimy uzyskać sumę 9.
fun with dominoes

I podobnie jak wcześniej mamy podpowiedź. W górnym prawym rogu znajduje się kamień z pięcioma oczkami na jednej połowie. Tym razem już tak łatwo nie jest bo do dyspozycji mamy aż dwa kamienie z pięcioma oczkami. Chwila zastanowienia, trochę liczenia, dedukcji i już wiemy jaki kamień tam umieścić. Dalej już idzie gładko 🙂

układanka logiczna domino

Łamigłówka nr.3

Z dowolnych kamieni ułóżcie kwadrat, tak aby na wszystkich ścianach pojawiła się liczba parzysta/nieparzysta do wyboru (suma oczek nie musi być taka sama).

Jeśli Wam mało to możecie zmierzyć się też z kwadratem złożonym z 10 kamieni. Łamigłówkę znajdziecie na TEJ stronie, która jest kopalnią zadań i łamigłówek o różnych poziomach trudności. Zachęcam Was do zaglądania ale i ostrzegam, może wciągnąć na długie godziny 😉 


A na koniec wyzwanie dla wytrwałych i mam tu na myśli raczej rodziców bądź młodzież. Ze wszystkich 28 kamieni domina ułóż 7 kwadratów. I pamiętajcie, suma oczek na wszystkich bokach każdego z kwadratów powinna być taka sama. Powodzenia!

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

4 komentarze

mamajanka 28 grudnia, 2018 - 9:29 pm

Wszystkie wyzwania ciekawe, a ostatnie bardzo poważne! Na pewno spróbuję, jeśli tylko wystarczy czasu.

Odpowiedz
Buba z Bajdocji 1 stycznia, 2019 - 6:22 pm

Uwielbiamy domino. Mamy wersję dziewiątkową, daje więcej możliwości 🙂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 3 stycznia, 2019 - 8:38 pm

O tak, ostatnie jest wymagające! Nie będę ukrywać, że sama jeszcze sobie z nim nie poradziłam 😂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 3 stycznia, 2019 - 8:43 pm

Ja też je bardzo lubię 🙂 Również mam wersję "rozszerzoną" dwunastkową ale na razie używam tylko części kamieni do 6 oczek bo moje dzieciaczki z nimi sobie najlepiej radzą póki co.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close