othello gra strategiczna

Othello – strategiczna gra DIY

przez Dzieciaki z potencjalem

 

Othello, znana również jako Reversi, to strategiczna gra planszowa dla dwóch graczy. Niedawno trafiłam na tę grę w wersji online i muszę przyznać, że wciągnęła mnie na dobre. Nie chcę jednak proponować moim dzieciom zabawy przy komputerze, dlatego postanowiłam samodzielnie przygotować grę, tak abyśmy mogli się cieszyć rozgrywką w wersji offline.

Do zabawy będzie nam potrzebna plansza 8×8, którą można przygotować samodzielnie. Inną możliwością jest wykorzystanie planszy do gry w szachy bądź warcaby, obie mają wymaganą liczbę pól. Największy problem może dotyczyć zebrania odpowiedniej liczby pionów, których każdy z graczy potrzebuje aż 64 (w teorii, bo w praktyce mała jest szansa, żeby jeden gracz przejął wszystkie pola). Mój wybór padł na klocki Lego, których mamy na tyle dużo, że udało się uzbierać dwa zestawy kolorystyczne.

Myślałam też o innych alternatywach i przyszły mi do głowy żetony wycięte z tektury, których w przyszłości będziecie mogli używać również do innych gier DIY (wiele z nich znajdziecie na blogu).

Lis i gęsi

Alquerque

Tac Tickle

Młynek

Mu Torere

 

Rozgrywka

W czterech centralnych polach planszy ustawiamy po dwa piony białe i czarne na polach widocznych na pierwszym zdjęciu (u mnie to szare i czerwone klocki). Pierwszy ruch należy do czarnych (u mnie czerwonych). 

Gracze dokładają na zmianę po jednym swoim pionie, tak aby okrążyć piony przeciwnika, czyli utworzyć linię (w poziomie, pionie lub na ukos), w której pomiędzy dwoma pionami gracza “złapane” zostaną piony przeciwnika.

 

na zdjęciu pionek szary schwytany przez dwa czerwone

 

Przechwycone piony zmieniają kolor i od tego momentu należą już do gracza, który je schwytał. 

 

gracz czerwony podmienił schwytanego szarego pionka na pionka w kolorze czerwonym

 

W swoim ruchu gracz musi zdobyć co najmniej jeden pion przeciwnika. Jeśli nie ma takiej możliwości to traci kolejkę.

Może się zdarzyć tak, że jednym ruchem złapiemy piony przeciwnika w dwóch różnych płaszczyznach. Jest to ruch dozwolony i jak najbardziej pożądany.

Celem gry jest wypełnienie planszy większą liczbą pionów niż przeciwnik. Rozgrywka kończy się w momencie, gdy żaden z graczy nie może już wykonać ruchu.

 

plansza w dużej mierze obłożona już pionkami w obu kolorach, zbliżamy się do końca rozgrywki

 

Gra Othello charakteryzuje się szybkimi zmianami na planszy, wymaga od nas ciągłego skupienia i analizy bieżącej sytuacji. Jeden błędny ruch może diametralnie zmienić wynik potyczki. Jeśli więc lubicie pogłówkować nad planszą to gra powinna Wam się spodobać.

Jako ciekawostkę dodam, że Othello ma całkiem spore grono fanów, a najlepsi gracze mierzą się ze sobą podczas Mistrzostw Świata w Othello, odbywających się rok rocznie od 1977 roku (z wyjątkiem roku 2020 i 2021 z uwagi na pandemię).  

 

Tu możecie pobrać planszę do warcabów, 

która doskonale nada się też do gry w Othello.

 

 

A tu wspomniana wcześniej wersja online.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close