gra matematyczna na kartce papieru

Dziś zabawa matematyczna dla dzieci w wieku 7+, do której będziemy potrzebować tylko kostki, kartki i czegoś do pisania. Zabawa pomaga utrwalać umiejętność dodawania i odejmowania oraz ćwiczyć logiczne myślenie. Chęć osiągnięcia jak najlepszego wyniku motywuje jednocześnie do szukania różnych rozwiązań. Ja osobiście uważam, że nawyk poszukiwania alternatywnych rozwiązań jest bardzo pożądany i niezwykle przydatny, zarówno w szkole jak i w codziennym życiu.

Zasady

Wykonujemy dwa rzuty kostką k10, aby uzyskać liczbę dwucyfrową. Będzie to nasza liczba startowa. Wynik pierwszego rzutu określi liczbę dziesiątek a drugiego, jedności. Kostkę można zastąpić kartami o wartościach od 1 (as) do 9.

Zaczynając od wylosowanej liczby startowej, dodajemy lub odejmujemy kolejno 1 albo 10. Działanie musimy wykonać 5-krotnie.

Naszym celem jest utworzenie liczby najbliższej 50.

Pamiętajcie, żeby podczas zabawy notować różne możliwe posunięcia i porównywać je ze sobą.

Przykład:

24 +10 + 10 + 1 + 1 + 1 = 47

24 + 10 +10 +10 – 1 – 1 = 52

Warianty

Zabawę możemy też wykorzystać w większym gronie.
  • Losujemy liczbę docelową, wspólną dla każdego z graczy i dalej gramy według podstawowych zasad. Na koniec rundy zliczamy punkty karne. Jest nimi różnica pomiędzy liczbą 50 a liczbą, jaką udało się uzyskać graczowi.
  • Gramy określoną liczbę rund, a zwycięzcą zostaje gracz z najmniejszą liczbą punktów karnych.
  • Możemy też wylosować startową liczbę trzycyfrową i w pięciu krokach spróbować osiągnąć 500, dodając lub odejmując 1,10 lub 100.
  • Kolejną opcją jest losowanie w każdej rundzie innej liczby docelowej dla każdego z graczy.
 
 

Zastanów się

Jak w inny sposób mógłbyś zbliżyć się do 50?

Jakie liczby startowe mogłyby pozwolić na osiągnięcie dokładnie 50?

Jakie przykładowe liczby startowe, uniemożliwią dojście do 50? 

 

Zabawa pochodzi z tej strony.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close