obrazki gra imprezowa na skojarzenia

Obrazki – sprawdź swoją kreatywność

przez Dzieciaki z potencjalem

Wydawałoby się, że w temacie planszówek wymyślono już wszystko. Tysiące rodzinnych i imprezowych gier, oferujące przeróżne mechaniki i bardzo kreatywne rozwiązania. Autorom Obrazków udało się jednak zaskoczyć graczy kolejnym niesztampowym pomysłem.

Zawartość

W pudełku znajdziemy 91 dwustronnych kart ze zdjęciami, które gracze będą odwzorowywać przy pomocy 5 zestawów kreatywnych elementów. Składają się na nie:

– 4 patyki i 4 kamienie,

– 19 kart z prostymi grafikami,

– 2 sznurówki o różnej długości,

– 6 drewnianych klocków w różnych kształtach,

– 24 kostki w 8 kolorach i ramka,

na zdjęciu pięć zestawów elementów, służących do odwzorowania ilustracji
Do gry dołączony jest też notes, w którym gracze zapisują odpowiedzi i żetony wskazujące współrzędne  zdjęć.
 

Rozgrywka

Przed rozgrywką gracze wybierają zestawy elementów, które posłużą im do przedstawienia wylosowanych ilustracji. Należy jednak pamiętać, że każdy z graczy wykorzysta wybrany zestaw tylko raz, a w kolejnych rundach będzie musiał tworzyć swoje skojarzenia z pozostałych zestawów. Każda rozgrywka składa się z tylu rund, ilu graczy bierze udział w grze, dzięki temu wszyscy maja równe szanse bo finalnie skorzystają z tych samych elementów.

Niezależnie od liczby graczy, do rozgrywki wybieramy zawsze 16 kart, które ustawiamy w układzie 4×4. Do każdego rzędu i kolumny przepisane są odpowiednie litery i liczby, tworzące współrzędne dla wszystkich obrazków.

na zdjęciu rozłożone do gry karty w układzie cztery na cztery

 

 

Każdy z graczy niejawnie losuje żeton ze współrzędnymi, które określą położenie obrazka, jaki gracz będzie musiał w tej rundzie odwzorować.

Kiedy już wszyscy stworzą swoje dzieła, następuje faza obstawiania, w której gracze zapisują w swoich notesach współrzędne zdjęć, które według nich przedstawili współgracze. 

Gracz zdobywa punkty zarówno za prawidłowe wytypowanie obrazków przeciwników, jak i za każdą poprawną odpowiedź, dotyczącą jego obrazka.

 

Co ciekawe, w Polsce o grze na razie nie jest zbyt głośno, podczas gdy nasi zachodni sąsiedzi dostrzegli w niej prawdziwy potencjał, nagradzając Obrazki prestiżową nagrodą Spiel Des Jahres 2020.

Nie będę ukrywać, gra do najłatwiejszych nie należy. I oczywiście nie o zasady tu chodzi, bo te są banalnie proste, a o konieczność umiejętnego odwzorowania i interpretacji ilustracji przy użyciu tak ograniczonych zasobów. 

Na szczęście te proste zasady umożliwiają nam jednocześnie wprowadzanie modyfikacji, bez uszczerbku dla mechaniki czy jakości gry.

 

ułożony z kamieni i patyków słonecznik, odwzorowanie jednej z kart z gry

Nasze modyfikacje

Gra z dziećmi rządzi się innymi prawami niż ta w gronie dorosłych. Nas porażki często motywują do większych starań, a dzieci niestety zniechęcają. Dlatego na potrzeby rozgrywek z dziećmi wprowadziłam kilka zmian. 

Gramy w dwie osoby, a każdy z graczy wykorzystuje po dwa zestawy kreatywnych elementów. To daje znacznie więcej możliwości i ułatwia stworzenie naszej kreatywnej kreacji.

Zamiast 16, wybieramy tylko 9 obrazków. Zmniejszenie liczby dostępnych odpowiedzi umożliwia łatwiejsze wytypowanie tej prawidłowej. 

Do zabawy włączamy własne kreatywne zestawy np. kilka klocków Lego w różnych kształtach i kolorach.

 

wydawnictwo: Rebel
wiek: 8+
liczba graczy: 3-5
czas gry: 30 minut
Zasady: Bardzo proste

Artykuł powstał przy współpracy z wydawnictwem

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close