Smoothies roll and write zasady

Smoothies to mała, kompaktowa gra z mechaniką roll & write. W kilku słowach, oznacza to, że w grze będziemy rzucać kostkami i notować wyniki w specjalnie przeznaczonym do tego arkuszu punktacji. Tego typu gry stały się ostatnio niezwykle popularne i wcale się temu nie dziwię. Z reguły mają proste zasady a dzięki temu mogą trafić do większego grona odbiorców.


Zawartość

Jak większość gier roll & write, i tu podstawą są kostki oraz notes punktacji. W tym przypadku jednak dodatkowo zastosowano pewien nietypowy zabieg a mianowicie wykorzystano pudełko jako nieodłączny element gry.  

 

Smoothies roll and write zasady, pudełko gry smoothies , kostki i notatnik z punktacją

Jak gramy

Każdy z graczy otrzymuje swój arkusz punktacji i ołówek.

Wspomniane wcześniej pudełko ustawiamy tak aby obie jego części stykały się dłuższymi bokami. Posłuży nam ono za pojemnik (a nawiązując do tematu gry będzie to nasz blender), do którego rzucać będziemy kości i wcale nie chodzi tu o wygodę w rzucaniu i uniknięcie konieczności szukania zagubionych kostek pod stołem. Pudełko podczas rzutu kośćmi pozwala podzielić je na te dostępne dla gracza aktywnego oraz graczy pasywnych. 

 

Smoothies roll and write zasady, zbliżenie na kostke z sześcioma oczkami gra Smoothies

 

W danej turze gracz rozpoczynający jest graczem aktywnym. To on rzuca kośćmi i jako pierwszy wybiera te, które mu najbardziej odpowiadają. Przy wyborze kierować się musi pewnymi zasadami:

  • wybiera kości z jednego blendera;
  • na swoim arkuszu skreśla tyle kratek w rzędzie danego blendera, ile znalazło się tam kości;
  • wybiera dowolną ilość kości z tego blendera, sumuje wartość oczek na wybranych kościach a następnie zaznacza na swoim arkuszu pola w odpowiednich kolorach w kolumnie będącej sumą wybranych kości.

Po wykonaniu akcji przez gracza aktywnego, pozostali gracze mają do dyspozycji kości w niewybranym przez niego blenderze. Z nich decydują się na jedną (mogą wybrać tę samą lub różne) i zaznaczają jej wartość w kolumnie z odpowiadającym jej kolorem.

kostki do gry Smoothies

 

Na tym kończy się tura i kolejny z graczy staje się graczem aktywnym. Gra toczy się do momentu gdy wszyscy gracze skreślą pola z czarną ramką w rzędach swoich blenderów.

W czasie rozgrywki gracze mają do dyspozycji kilka pól z akcjami specjalnymi, umożliwiającymi skreślenie dodatkowych pól, przerzucenie kostki, zmianę jej koloru a nawet wartości.

Smoothies oferuje tez wariant solo i tu bez zaskoczenia, jest naprawdę dobrze. Chęć poprawiania własnych wyników jest czymś co w tego typu grach niesamowicie wciąga i nie pozwala odejść od gry po jednej partii. Jeśli jesteście fanami gier takich jak Rzuć na tacę czy Qwixx to i Smoothies z pewnością przypadnie Wam do gustu.

 

Wrażenia

Nie będę ukrywać, że po przeczytaniu instrukcji po raz pierwszy miałam pewne wątpliwości co do zastosowania niektórych zasad. Po pierwszej partii jednak stają się one jasne i łatwe do opanowania. Mamy tu z pewnością większą złożoność niż w innych grach typu roll & write, które znajdziecie na blogu (Bukiet czy Kości obfitości), dlatego tym razem nie zagramy z 6-latkiem. Gra wymaga większego skupienia, ciągłego przeliczania oczek i pewnego planowania ale myślę, że możemy ja zaproponować już dzieciom 8-letnim.

Smoothies z pewnością znajdzie swoje miejsce w wielu domach bo jest grą dość uniwersalną. Jest idealna na wyjazd ze względu na swoje małe gabaryty. Dzięki prostym zasadom nadaje się do rozgrywki w gronie mniej zaawansowanych graczy. Z kolei tryb solo zadowoli tych, którzy lubią pogłówkować w samotności.

 

wydawnictwo: Muduko
liczba graczy: 1-4
wiek: 10+
czas gry: 30 minut
Zasady: Proste

 

 

 
Wpis bierze udział w projekcje Grajmy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close