najlepsza abstrakcyjna gra strategiczna
Od dłuższego czasu na blogu nie pokazywałam Wam naszych gier DIY, wzorowanych na starych, tradycyjnych grach z całego świata. Uzbierało się ich już kilkanaście ale wciąż przybywają nowe.
W jednym artykule zebrałam 11 gier strategicznych DIY. Uwielbiam je ze względu na to, że nas nie ograniczają. Możemy zagrać w każdej chwili, na przerwie, na podwórku, rysując planszę na asfalcie i używając kolorowych nakrętek jako pionków czy nawet na plaży, grając z użyciem kamieni i muszelek.
Alquerque to dwuosobowa gra mająca swoje korzenie w kulturze arabskiej. Zasady przywodzą na myśl warcaby i istnieją podejrzenia, że to właśnie Alquerke było ich pierwowzorem.
Do gry używamy kwadratowej planszy z 25 polami, połączonymi ze sobą liniami. Każdy z graczy ma do swojej dyspozycji 12 pionków w swoim kolorze.
 

Jak gramy

 
Poniżej ustawienie początkowe, środkowe pole pozostaje wolne. Gracza rozpoczynającego wybieramy drogą losowania.

 

na zdjęciu początkowe ustawienie czyli trzynaście pionków w kolorze niebieskim leży na polach po jednej stronie planszy i po drugiej stronie mamy pionki fioletowe

 

Celem gry jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika. Pionki mogą poruszać się wzdłuż linii na najbliższe wolne pole a bicie następuje poprzez przeskoczenie piona przeciwnika i ustawienie swojego pionka na wolnym polu, tuż za zbitym pionem.
 
Dozwolone jest zbicie kilku pionów przeciwnika w jednym ruchu, jeśli pozwala nam na to ich ustawienie. Bicie jest obowiązkowe. Jeśli sytuacja na planszy wymaga tego od nas to musimy ten ruch wykonać, w przeciwnym razie przeciwnik ma prawo usunąć nasz pion z planszy.

Na kolejnym zdjęciu gracz niebieski ma możliwość zbicia dwóch pionków przeciwnika w jednym ruchu.

 

na zdjęciu zbliżenie fragmentu planszy, na którym widać sytuację, w której zawodnik grający niebieskimi może w jednym ruchu zbić aż dwa pionki fioletowego

 

Poniżej znajdziecie gotową planszę do druku.
Ja wszystkie swoje plansze laminuję i tym sposobem służą mi latami 🙂 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close