Na grę składa się zestaw 72 kart w kształcie sześciokąta, instrukcja oraz znaczniki rund. Tak niewiele trzeba żeby stworzyć ciekawą i angażująca grę 🙂
Jak gramy
Jeśli gracz dołoży swoją kartę w takim miejscu, w którym pasować będą trzy boki to przekazuje 2 swoje karty dowolnemu graczowi/graczom, przy 4 pasujących bokach oddaje 4 karty, przy 5 bokach 6 a przy 6 pasujących bokach wygrywa rundę.
Nasze modyfikacje
Na fali zainteresowania inną grą powstał pomysł na Hexx ze zmienionymi zasadami. Nie ma tu już interakcji, każdy z graczy działa tylko na własnym „terenie” i na własny rachunek, w ograniczonym czasie. Ale po kolei.
Gracze otrzymują po 15 kart i mogą, a w zasadzie muszą trzymać je odkryte. Na hasło „start” każdy z graczy zaczyna układać swoje karty na stole w sposób znany z tradycyjnego Hexxa czyli tak aby kolory do siebie pasowały (można też dokładać karty tylko jednym pasującym bokiem).
Celem jest uzbieranie możliwie największej liczby punktów na koniec. A co punktuje? To jest właśnie najważniejsze…
Kończymy gdy minie wyznaczony czas np. 5 minut. Możemy się tez umówić, że gra kończy się w momencie gdy jeden z graczy uzna, że ma już satysfakcjonujący układ i zawoła „stop”. Wtedy każdy z graczy odszukuje swój największy zbiór w danym kolorze i mnoży ilość trójkątów składających się na ten zbiór przez ilość zbiorów w całej swojej układance (zbiorem są co najmniej dwa połączone ze sobą trójkąty). Następnie robi to samo z każdym innym kolorem a na koniec podlicza punkty.
Wygrywa oczywiście gracz z największą liczbą punktów.
Spójrzcie na zdjęcie poniżej. Liczymy punkty dla żółtego zbioru:
13 (za największy zbiór) x 5 zbiorów (największy tez się liczy). Za kolor żółty mamy zatem 65 punktów.
Kolor czerwony to 6 x 5 = 30 itd.
Wiecie już jaka gra mnie zainspirowała? ;))
Podsumowanie
Hexx jest przyjemną grą, która daje wiele możliwości. Dzięki banalnie prostym zasadom i emocjonującej rozgrywce przypadnie do gustu szczególnie dzieciom. Ja zdecydowanie wolę gry spokojniejsze z większą ilością „główkowania” i dlatego właśnie powstał nasz zmieniony wariant rozgrywki. Do gry na spostrzegawczość wkradło się trochę strategii i liczenia a to akurat bardzo lubię 🙂
nasza ocena: 5/5 (za wariant podstawowy dałabym trochę mniej ale dzięki wymyślonej modyfikacji gra dużo zyskała w moich oczach)
Grę zgłaszam do projektu Grajmy!
4 komentarze
Lubimy Hexa 🙂
Magazyniera też 😉
Ciekawa modyfikacja 😉
Dzięki! Strzał w 10 😉
My też lubimy! Dawno nie graliśmy… opcja "ze zbiorami" to skutecznie mobilizująca modyfikacja 🙂
U nas zmieniona wersja nadała nowe życie grze 😉