gra strategiczna dla dzieci

Tac-Tickle strategiczna gra z planszą DIY

przez Dzieciaki z potencjalem

Gra ta została wymyślona przez profesora matematyki i wydana w Ameryce. Niestety na próżno szukać jej w oryginale. Zdaje się że jest jedną z tych niszowych gier, które nie docierają do większego wydawcy. Tym samym ich popularność ogranicza się tyko do nielicznej grupy lokalnych fanów strategicznych gier matematycznych… Na szczęście zasady i sama plansza są wyjątkowo łatwe do odwzorowania więc nic straconego 🙂 Oryginalną grę zobaczyć możecie na stronie dla fanów gier planszowych Boardgamegeek

 

Tac -Tickle to gra strategiczna dla dwóch osób. Do gry potrzebujemy tylko planszy, którą możecie pobrać poniżej oraz po cztery pionki w dwóch kolorach. U nas za pionki posłużyły nakrętki. 

Tac-Tickle plansza

 

Jak gramy

Zawodnicy ustawiają swoje pionki naprzemiennie po obu stronach planszy. Ustawienie początkowe możecie zobaczyć na pierwszym zdjęciu powyżej. 
W swoim ruchu gracz może przesunąć jeden ze swoich pionów na wolne sąsiadujące z nim pole. Ruszamy się w górę, w dół lub w bok. Ruchy na ukos są zabronione.

Celem jest ustawienie trzech swoich pionów w linii poziomej, pionowej lub ukośnie. Pierwszy zawodnik, któremu się to uda, wygrywa.

Na zdjęciu jest plansza do gry w tac Tickle i ustawienie wygrywające pionków w kolorze niiebieskim. Trzy pionki ustawione są obok siebie w pionowym rzędzie. Gracz niebieski wygrał tą rundę.

Po rozegraniu kilku partii warto jest zastanowić się nad strategią, która może pomóc w wygranej np.

– ustawienie swoich pionów w grupie, wtedy łatwiej w kilku ruchach doprowadzić do wygrywającego ustawienia;
– stworzenie sytuacji, w której ruch dwoma niezależnymi pionkami da nam wygraną. W takiej sytuacji nawet jeśli przeciwnik zablokuje jeden z naszych pionów to pozostaje drugi, którego ruch doprowadzi do zwycięstwa;
– blokowanie pionów przeciwnika oraz unikanie takich sytuacji w przypadku swoich pionów;
– najbardziej popularna, znana z szachów strategia polegająca na planowaniu kilku swoich ruchów do przodu, przy jednoczesnym przewidywaniu możliwych posunięć przeciwnika.

Prosta gra, z małą ilością zasad, łatwa do wykonania a jednocześnie daje możliwość wprowadzenia w życie różnych strategii. To lubię 🙂 Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

3 komentarze

Dzieciaki z potencjałem 6 lipca, 2019 - 10:55 am

I wcale się nie dziwię, u Bajdocji jest wszystko ;))

Odpowiedz
Buba 27 lipca, 2019 - 2:40 pm

Przesada 😉
Nie wszystko 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close