Dzieci z reguły lubią wszelkiego rodzaju sztuczki i triki. Podrzucam Wam ciekawy pomysł, dzięki któremu z pewnością im zaimponujecie.
Do zabawy wykorzystamy dwie monety. Jedną z nich będzie moneta o wartości 5gr, a drugą 10gr.
Poproś dziecko, aby w jednej dłoni ukryło monetę 5gr, a w drugiej 10gr. Następnie odgadnij jaką monetę skrywa jedna i druga dłoń.
Jak to zrobić?
Należy pomnożyć wartość monety z prawej ręki przez 2. Następnie wartość monety z lewej ręki mnożymy przez 3. Na koniec oba te wyniki należy do siebie dodać. Dziecko musi wykonać te działania samodzielnie i podać nam tylko informację czy wynik jest liczbą parzystą czy nieparzystą (samego wyniku nie znamy). Gdyby się okazało, że ma problemy z wykonaniem działań w pamięci to może je oczywiście zapisać na kartce.
Jeśli ostateczny wynik jest liczbą parzystą to oznacza, że w prawej ręce kryje się 5gr, a w lewej 10gr. Jeśli wynik jest liczbą nieparzystą to w prawej dłoni znajduje się 10gr, a w lewej 5gr.
Jak działa ten trik?
Czy kryje się za nim jakaś reguła matematyczna? Oczywiście!
- Kiedy mnożymy liczbę nieparzystą (w tym przypadku 5gr) przez parzystą (2,4,6 itd.) to wynik zawsze będzie liczbą parzystą (sytuacja z prawą ręką).
- Kiedy mnożymy liczbę parzystą (u nas 10gr) przez nieparzystą (3,5,7 itd.) to w efekcie otrzymamy to samo, czyli liczbę parzystą (sytuacja z lewą ręką).
- Po zsumowaniu dwóch liczb parzystych zawsze otrzymamy liczbę parzystą.
A teraz odwróćmy sytuację i załóżmy, że w lewej ręce kryło się 5gr, a w prawej 10gr.
- Kiedy mnożymy liczbę parzystą (w tym przypadku 10gr) przez parzystą (2,4,6 itd.) to wynik zawsze będzie liczba parzystą (sytuacja z prawą ręką).
- Kiedy mnożymy liczbę nieparzystą (u nas 5gr) przez nieparzystą (3,5,7 itd.) otrzymamy liczbę nieparzystą (sytuacja z lewą ręką).
- Po zsumowaniu liczby parzystej i nieparzystej zawsze otrzymamy liczbę nieparzystą.
Sztuczka jest dość prosta, jeśli znamy własności liczb parzystych i nieparzystych. Dlatego jeśli chcecie wytłumaczyć dziecku zasadę jej działania to koniecznie omówcie najpierw ten temat.
Zadanie pochodzi z książki More Mad Math autorstwa Jackie Glasthal.
Jeśli spodobała Ci się ta łamigłówka liczbowa to koniecznie zajrzyj tez tu:
Zagadki matematyczne z odpowiedziami
Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.