gra strategiczna dla dwóch osób

Shobu w wersji DIY

przez admin

Shobu to abstrakcyjna gra strategiczna dla dwóch osób, rozgrywana na czterech planszach jednocześnie. Mimo prostych zasad, gra nie należy do łatwych. Wymaga od graczy skupienia, planowania i umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika.

 

Przygotowanie

Rozgrywka toczy się na czterech planszach o rozmiarach 4×4, z wykorzystaniem 16 pionów w dwóch kolorach.

Plansze różnią się od siebie kolorem. Po stronie jednego z graczy ustawiamy planszę jasną oraz ciemną (u nas niebieska i zielona). Podobnie wygląda to po stronie drugiego gracza. Gracze wybierają sobie kolor pionów i ustawiają je w pierwszym rzędzie, po cztery na każdej z plansz. 

 

Zasady gry Shobu

W swojej turze gracz wykonuje dwa ruchy.

Pierwszy to ruch “pasywny”, polegający na przesunięciu własnego piona na jednej z dwóch plansz, jakie gracz ma po swojej stronie. Piona można przesunąć o jedno lub dwa pola w pionie, poziomie i na ukos. Nie wolno przeskakiwać nad innymi pionami, stawiać dwóch pionów na jednym polu, czy przesuwać innych pionów.

Drugi to ruch “agresywny” i jest powtórzeniem ruchu pasywnego ale planszy w innym kolorze (po stronie gracza lub przeciwnika). Drugiego piona przesuwamy o tyle samo pól i w tym samym kierunku, co pierwszego. Nie musi to jednak być pion usytuowany w tym samym miejscu, co pierwszy. Różnica w ruchu polega na tym, że w przypadku ruchu agresywnego, nasz pion może przepchnąć, a nawet zepchnąć z planszy pion przeciwnika. Wyjątkiem jest sytuacja, w której za pionem, który chcemy przepchnąć, stoi inny. 

Poniższe zdjęcie ukazuje możliwy ruch gracza białego.

gra strategiczna dla dwóch osób

Gracze starają się wykonywać ruchy, które pozwolą zepchnąć z planszy piony przeciwnika. Wygrywa gracz, który jako pierwszy wyeliminuje piony przeciwnika na jednej z czterech plansz. 

Na zdjęciu widać sytuację, w której gracz biały ma ruch. Ustawienie pionów pozwala mu wybrać jeden z kilku potencjalnych ruchów, w których będzie mógł zbić pion gracza niebieskiego.  Kolorowymi strzałkami zaznaczyłam kilka możliwych ruchów na prawej planszy i ich odpowiedników na lewej. Oczywiście możliwości jest dużo więcej biorąc pod uwagę, że do dyspozycji mamy jeszcze jedną planszę. 

 

gra strategiczna dla dwóch osób

Podsumowanie

Zasady na pierwszy rzut oka mogą się wydawać skomplikowane, ale już po kilku pierwszych ruchach wszystko staje się jasne. Żeby lepiej zrozumieć grę, warto obejrzeć wideo z zasadami i przykładową rozgrywką (w języku angielskim) Learn to Play: Shobu

Oryginalna gra składa się z drewnianych plansz i szlifowanych kamieni, pełniących rolę pionów. W naszej domowej wersji plansze są papierowe (laminowane), a za pionki posłużyły nakrętki po napojach. 

 

liczba graczy: 2
wiek: 8+
czas gry: 30 minut
zasady: Proste

 

Polecam

Wielbicieli tego typu strategicznych rozgrywek odsyłam do innych ciekawych gier dwuosobowych, jakie pojawiły się na blogu:

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close