Patchwork polski folklor recenzja

Patchwork: Polski folklor

przez admin

Wydany w 2014 roku Patchwork to jedna z najpopularniejszych i najbardziej docenionych gier dwuosobowych. Od lat plasuje się w pierwszej setce najlepszych gier planszowych serwisu Board Game Geek. Na przestrzeni lat gra doczekała się różnych wydań tematycznych, w których zmieniano oprawę graficzną bez ingerencji w samą rozgrywkę. Patchwork w wersji klasycznej trafił do naszej kolekcji już wiele lat temu. O naszych wrażeniach z rozgrywki przeczytacie tutaj. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Rebel kolekcję zasiliło też przeurocze wydanie Patchwork: Polski folklor.

Patchwork polski folklor recenzja

Zawartość

Na grę składają się: plansze graczy, monety, znaczniki i żetony, plansza czasu oraz 33 kafelki w tetrisowych kształtach, które zdobią rozmaite wzory ludowe, nawiązujące do podtytułu gry, czyli polskiego folkloru. Znajdziemy wśród nich między innymi: ażurowy haft łowicki, haft Górali Podhalńskich, czy popularne swego czasu łowickie wycinanki. Wiele z tych wzorów kojarzę, ale nie potrafiłabym ich nazwać. Na szczęście moją ciekawość zaspokoiło zestawienie wzorów i ich pochodzenia, znajdujące się na ostatniej stronie instrukcji. Taki drobiazg, a cieszy.

Patchwork polski folklor recenzja

Rozgrywka

Każdy z graczy otrzymuje własną planszetkę podzieloną na mniejsze pola w rozkładzie 9×9. Naszym celem będzie takie jej zapełnienie kafelkami, by finalnie zakryć jak największe pole planszy i jednocześnie zebrać jak najwięcej guzików, nadrukowanych na wybranych kafelkach. Puste pola, których nie uda nam się zakryć dadzą nam na koniec gry punkty ujemne, 2 za każde niezakryte pole. To naprawdę dużo w skali wszystkich punktów, jakie zdobywamy w grze, dlatego umiejętne dobieranie, układanie i łączenie kafli jest niezwykle ważne. Ponadto pierwszy gracz, który wypełni całkowicie siatkę 7×7 pól, otrzymuje dodatkowe 7 punktów.

Patchwork polski folklor recenzja

Kafelki rozkładamy wokół wspólnej planszy czasu, ustawiając pionek neutralny w sąsiedztwie najmniejszego ze skrawków. Gracz w swoim ruchu może wybrać jeden z trzech elementów leżących przed drewnianym pionkiem. Następnie opłaca jego koszt liczbą guzików widoczną na metce i przesuwa swój znacznik na planszy czasu o liczbę pól oznaczoną na wybranym elemencie. Zakupiony skrawek trafia na planszetkę gracza w wybrane przez niego miejsce.

Może się zdarzyć, że nie będziemy mieć wystarczającej liczby waluty (guzików), aby zakupić któryś z trzech dostępnych kafli. Wtedy możemy przesunąć na planszy czasu nasz znacznik przed znacznik przeciwnika i pobrać tyle guzików, o ile pól się przesunęliśmy.

 

Co jakiś czas będziemy na planszy czasu mijać pola z guzikiem, które pozwalają nam dobrać z zasobów ogólnych tyle guzików, ile łącznie narysowanych jest na wszystkich elementach leżących na naszej planszy.

Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie tur, w których gracze nie wykonują swoich ruchów na zmianę. Aktywnym graczem jest zawsze ten, kto pozostaje w tyle na torze czasu. W momencie wyjścia na prowadzenie musimy czekać tak długo, aż przeciwnik nas wyprzedzi. Jeśli w swoim ruchu wysunęliśmy się mocno na przód, może się zdarzyć, że drugi gracz wykona dwa, a nawet trzy ruchy pod rząd, zanim przyjdzie nasza kolej.

Gra kończy się w momencie, gdy oba pionki dojdą do mety na planszy czasu.

Patchwork polski folklor recenzja

Podsumowanie

Patchwork to gra prosta, jednak wymagająca od nas skupienia, odrobiny kalkulacji i umiejętności myślenia przestrzennego. Ważny jest tu każdy drobiazg. Kształt dobieranych kafelków, ich koszt w postaci czasu jaki tracimy przy zakupie oraz liczba zdobytych guzików. Ponadto wciąż musimy mieć na oku przeciwnika, a dokładnie jego planszę. Bo interakcja w tej grze odgrywa ważną rolę. Warto obserwować jakie kafle chce zdobyć drugi gracz, na co go stać, jak daleko od nas znajduje się na planszy czasu, jak daleko jest od realizacji bonusowego układu 7×7.

Muszę przyznać, że Patchwork to jeden z najbardziej uniwersalnych tytułów jakie znam. Spodoba się zarówno graczom początkującym, jaki i tym bardziej doświadczonym. No i nie możemy zapominać o dzieciach. Dzięki prostym zasadom, poradzą sobie z nim doskonale, a sama forma rozgrywki jest dla nich bardzo atrakcyjna. Jeśli jeszcze nie znacie tego tytułu to warto nadrobić zaległości!

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 2
wiek: 8+ (zachęcam spróbować gry z odrobinę młodszymi dziećmi)
czas gry: 15 – 30 minut
zasady: bardzo proste

 

Recenzja gry Patchwork: Polski folklor powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close