skull recenzja gry

Skull to świetna imprezowa gra blefu. Prosta, szybka, a zarazem bardzo wciągająca. Dzięki wydawnictwu Rebel na rynku pojawiło się kolejne, odświeżone wydanie tej gry, która po raz pierwszy ukazała się w u nas już dobrych kilka lat temu, po czym przez pewien czas była niedostępna. 

 

Zawartość

W niewielkim pudełku znajdziemy 6 podkładek oraz po 4 duże żetony dla każdego z graczy. Każdy komplet ma swój unikatowy wzór, znajdujący się na rewersie, a ilustracje utrzymane są w klimacie kojarzącym się z Dia de los Muertos.

 

skull recenzja gry

 

Rozgrywka

Każdy z graczy otrzymuje jedną podkładkę oraz komplet 4 żetonów w wybranym kolorze. Na zestaw żetonów składają się trzy żetony z kwiatem oraz jeden z czaszką.

skull recenzja gry

W pierwszej turze gracze wybierają po jednym żetonie z ręki (kwiat lub czaszkę) i wykładają go na swoją podkładkę, rewersem do góry (ten ruch możemy wykonać jednocześnie). 

W następnej turze ruchy wykonuje się po kolei. Gracz może wyłożyć kolejny ze swoich żetonów lub obstawić. A obstawiamy liczbę żetonów, jakie jesteśmy w stanie odkryć, nie trafiając na czaszkę. Pierwszy gracz, który decyduje się podjąć to ryzyko, otwiera tym samym licytację. Pozostali mogą przebić liczbę obstawionych przez niego żetonów. Jedyne czego możemy być pewni to żetony wybrane przez nas. Ale to jakie żetony zagrywali przeciwnicy jest wielką niewiadomą. Mało tego, licytując inni gracze mogą podbijać stawkę, próbując tym samym wciągnąć nas w pułapkę. Czy jesteśmy w stanie odkryć blef przeciwnika? Czy to już czas aby spasować, a może ryzykować dalej? Ten moment gry zawsze wywołuje sporo emocji.

Ostatecznie osoba, która zadeklaruje największą liczbę żetonów, jakie chce odkryć wygrywa licytację i podejmuje próbę wygrania rundy. Następnie odwraca po kolei tyle żetonów, ile zadeklarowała podczas licytacji. Jeśli nie znajdzie się wśród nich czaszka, automatycznie staje się zwycięzcą rundy.

 

skull recenzja gry

 

Jeśli jednak los jej nie sprzyja i wśród odkrywanych żetonów trafi na ten z czaszką, przegrywa rundę i odrzuca jeden ze swoich żetonów (usuwa go z gry).

Gramy do momentu, aż jednemu z graczy uda się zwyciężyć dwie rundy lub wszyscy, poza jednym graczem odpadną z gry, tracąc swoje żetony.

skull recenzja gry

Podsumowanie

Skull to gra prosta, ale wymagająca od graczy dobrej intuicji i umiejętności odczytywania zamiarów przeciwnika (co nie zawsze się udaje, ale próbować warto). Sugerowany przez wydawcę minimalny wiek graczy to 10 lat. Myślę jednak, że do rozgrywki warto zaprosić już 8-latków, którzy mają pewne doświadczenie z planszówkami. Umiejętność blefowania i odczytywania blefu jest tu kluczowa, więc mimo prostych zasad młodsze dzieci z grą mogą sobie nie poradzić. Z doświadczenia wiem, że blefowanie to sztuka, która dzieciom wcale łatwo nie przychodzi. 

Dla kogo jest Skull? Dla każdego kto lubi odrobinę adrenaliny podczas rozgrywki oraz po prostu dobrą zabawę bo tej tu akurat nie brakuje. Grę warto zabrać ze sobą na spotkanie w gronie znajomych, na wakacje czy imprezę rodzinną. W każdej z tych sytuacji sprawdzi się doskonale.

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 3-6
wiek: 10+
czas gry: 30 minut
zasady: bardzo proste

 

Recenzja gry Skull powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close