Hanabi recenzja

Hanabi: Wielki pokaz to kolejne już wydanie kooperacyjnej gry towarzyskiej. Tym razem w zestawie otrzymujemy trzy mini dodatki, piękne, ciężkie żetony zastępujące stare plastikowe znaczniki oraz stojaki do kart. W porównaniu z wcześniejsza wersją, ta jest dużo bogatsza.

Hanabi recenzja

Rozgrywka

Naszym celem w grze będzie wyłożenie wszystkich kart w kolejności rosnącej, z podziałem na kolory. Problem w tym, że gracze nie znają swoich kart, ponieważ widzą jedynie ich rewers. W takiej sytuacji pozostaje tylko polegać na wskazówkach udzielanych przez współgraczy. Jednak nie mogą one być zbyt bezpośrednie. Informacje, jakie możemy otrzymać to wartość wskazanej karty, bądź kart lub ich kolor.

Hanabi recenzja

W ten sposób, drogą dedukcji, runda po rundzie będziemy próbować łączyć te fragmenty informacji i podejmować decyzje o wyłożeniu lub odrzuceniu wybranej karty. Wiele tu zależy od dobrego rozplanowania jakie informacje, kiedy i komu zostaną przekazane. Trzeba jednak bardzo uważać bo dopuszczalne są tylko dwie pomyłki. Za trzecim razem wyłożenie złej karty skończy się dla nas przegraną. Co więcej, nie możemy też liczyć na zbyt wiele podpowiedzi, ponieważ każda z nich kosztuje nas jeden żeton, a mamy ich tylko 8. Aby odzyskać wykorzystany żeton, będziemy musieli wyłożyć poprawną kartę.  

Hanabi recenzja

 

 

Dla kogo

Hanabi przeznaczone jest dla graczy od 8 roku życia i uważam ten limit za odpowiedni. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby młodsze dzieci poradziły sobie z łączeniem otrzymywanych co rundę informacji, a tym bardziej z podawaniem wartościowych wskazówek innym graczom. Przyda się też umiejętność czytania miedzy wierszami, co domeną dzieci raczej nie jest. Co prawda to gra kooperacyjna, więc możemy liczyć na współgraczy, ale warto żeby jednak każdy potrafił się wykazać umiejętnościami, niezbędnymi w tej grze bo wygrać wcale nie jest łatwo. 

 

Towarzyska gra kooperacyjna

Podsumowanie

Hanabi to typ gry, który określiłabym mianem “easy to learn, hard to master” czyli takiej, w której mamy łatwe do opanowania zasady, ale z osiągnięciem satysfakcjonującego wyniku już tak łatwo nie jest. W tym przypadku zdecydowanie dużą rolę odgrywa doświadczenie i zgranie drużyny. Po kilku partiach w stałym składzie zobaczymy postępy. Nauczymy się komunikować, znacznie rzadziej będziemy “przepalać” znaczniki podpowiedzi, a za to więcej z nich wyciągniemy dla siebie. Niestety początki bywają trudne i kolejne niepowodzenia mogą niektórych zniechęcić. Dlatego niestety gra nie jest dla każdego. Cześć osób doskonale się w niej odnajdzie, inni z kolei mogą się przy niej męczyć. Ja zdecydowanie należę do tych pierwszych. Lubię wszelkiego rodzaju gry dedukcyjne, a Hanabi daje właśnie tego typu niecodzienne doświadczenia.

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 2-5
wiek: 8+
czas gry: 30 minut
zasady: “easy to learn, hard to master”

 

 

Recenzja gry Hanabi: Wielki pokaz powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close