gra w wojnę zasady

Gra w wojnę – zasady

przez admin

Gra w Wojnę, znana również jako Wojna karciana, to jedna z najprostszych i jednocześnie najstarszych gier karcianych. Wojna najczęściej rozgrywana jest w wariancie dwuosobowym, ale można też grać w większym gronie.

 

Gra w Wojnę – zasady

W grze wykorzystujemy pełną talię 52 kart, ale jeśli chcecie skrócić rozgrywkę to wystarczy z talii usunąć część kart o takich samym wartościach np. wszystkie od 2 do 9.

Karty należy przetasować i równo rozdzielić pomiędzy graczy, którzy trzymają swoje karty zakryte przed przeciwnikiem.

Gracze jednocześnie odkrywają po jednej karcie z wierzchu swojego stosu i porównują ich siłę. Osoba, której karta ma wyższą wartość zabiera obie karty i kładzie na spód swojego stosu. Hierarchia kart jest standardowa: as ma najwyższą wartość, następnie króle, damy, walety oraz karty od 10 do 2.

Jeśli obaj gracze odkryją karty o tej samej wartości, rozpoczyna się wojna. Wtedy dobieramy po jeszcze jednej karcie ze swoich stosów. Karty te trafiają na wierzch wcześniej odkrytych kart, ale koszulkami do góry, czyli tak aby nie było wiadomo jakie mają wartości. Na koniec jeszcze raz dobieramy po jednej karcie. Kładziemy je, tym razem odkryte na wierzchu kart biorących udział w wojnie. Potyczkę wygrywa gracz, którego wierzchnia karta ma większą wartość.

Gra toczy się dalej, aż jeden z graczy zgromadzi wszystkie karty. Ten gracz zostaje zwycięzcą.

 

Dlaczego grać w Wojnę

Gra w Wojnę jest idealna dla osób, które poszukują rozrywki nie wymagającej opanowania skomplikowanych zasad. To też prosty sposób na wprowadzenie dzieci w świat gier karcianych, a przy okazji nauka rozpoznawania liczb i ich porównywania.

Podstawowe zasady gry w wojnę pozwalają również wykorzystać ją do nauki i utrwalania podstawowych działań matematycznych: dodawania, dopełniania do 10 czy mnożenia. 

Na blogu pojawiło się już kilka gier, w których wykorzystaliśmy zasady gry w wojnę do stworzenia takich właśnie gier edukacyjnych:

Wojna o dziesiątki

Wojna działań

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close