Recenzja Architekci 7 Cudów Świata

Architekci 7 Cudów Świata

przez Dzieciaki z potencjalem

Jedna z najbardziej znanych gier doczekała się kolejnego wydania, tym razem w wersji light. Co ciekawe, wersja ta tylko w niewielkim stopniu nawiązuje do swego znakomitego pierwowzoru. Gra została stworzona z myślą o początkujących graczach, dlatego nie znajdziemy w niej rozbudowanej strategii, a szybką i nieskomplikowaną rozgrywkę. Dokładnie to, czego od gier oczekują gracze zaczynający swoją przygodę z planszówkami lub rodzice chcący wprowadzić swoje dzieci w świat gier wykraczających poza chińczyka czy warcaby 😉  

Zawartość

Trzeba przyznać, że gra prezentuje się  okazale. Sporych rozmiarów pudełko kryje w sobie siedem plastikowych pojemników, w których każdy z graczy będzie przechowywał swój zestaw elementów niezbędnych do zbudowania jednego z Cudów, oraz pojemnik na elementy wspólne.

 

Recenzja Architekci 7 Cudów Świata

 

 

Ponadto gra zawiera:

  • 235 kart, w tym siedem talii przynależących do poszczególnych Cudów oraz jedną talię wspólną dla wszystkich graczy;
  • siedem stojaków na karty;
  • żetony postępu, zwycięstwa i znaczniki konfliktu;
  • krótką, przejrzystą instrukcję.

 

Recenzja  Architekci 7 Cudów Świata

 

Cel gry

W grze wcielamy się w budowniczych, którzy dzięki swoim sprytnym posunięciom stworzą okazałe budowle. Zadaniem graczy jest zrealizowanie planu w możliwie jak najkrótszym czasie, przy jednoczesnym jak najlepszym wykorzystaniu kart i ich efektów. To umiejętne ich dobieranie i łączenie ze sobą, pozwoli graczom osiągnąć cel, jakim jest wybudowanie przydzielonych im Cudów.

jeden z cudów świata, Babilon

Rozgrywka

Zasady są niezwykle proste, a ich przyswojenie nie powinno zająć więcej niż kilka minut.

W swojej turze gracz wybiera jedną z trzech dostępnych kart, z czego dwie są odkryte, a jedna to wybór “w ciemno”. Następnie rozpatruje efekt, jaki przypisany jest do wybranej przez niego karty.

Niby niewiele, ale to od naszych decyzji zależy jaką wybierzemy drogę do osiągnięcia celu. Czy i na ile wykorzystamy nadarzające się okazje i synergię, jaką tworzy łączenie ze sobą niektórych kart.

Po szczegółową instrukcję odsyłam Was do filmu udostępnionego przez wydawcę

 Jak grać w Architekci 7 Cudów Świata 

Recenzja Architekci 7 Cudów Świata

 

W grze pojawia się pięć typów kart, które możecie znać z wcześniejszych wersji, klasycznej i pojedynku dla dwóch graczy. Są to:

  • karty czerwone, czyli militarne, zapewniają siłę w przypadku rozgrywania bitew i umożliwiają zdobywanie w ten sposób punktów zwycięstwa;
  • karty zielone pozwalają pozyskać żetony postępu, dające dodatkowe korzyści;
  • karty żółte pełnią funkcję monet i mogą zastąpić dowolny surowiec, potrzebny do budowy kolejnych etapów naszego Cudu;
  • karty niebieskie same w sobie są źródłem punktów, ponadto niektóre z nich pozwalają zdobyć figurkę kota, dzięki któremu podejrzymy wierzchnią kartę ze stosu dobierania;
  • karty szare pełnią rolę surowców, dzięki którym gracze wznoszą swoje budowle.
zestaw kar jednego gracza rozłożonych w trzech rzedach

Ponadto każdy z dostępnych w grze Cudów posada swój unikatowy efekt, pozwalający na zdobywanie dodatkowych kart, siły militarnej bądź żetonów, w trakcie powstawania wybranych etapów budowli. 

 

zbliżenie na naklejki na pojemnikach, na których opisane są działania poszczególnych cudów

 

Gra trwa do momentu, gdy jeden z graczy ukończy budowę swojego Cudu (co nie nie jest jednoznaczne z jego wygraną). Finalnie zwycięzcą zostaje gracz, który najefektywniej wykorzystał dostępne zasoby i zdobył najwięcej punktów. 

na zdjęciu ułożone dwa cudy Olipia i Halikarnas

Podsumowanie

Architekci 7 Cudów Świata to gra skierowana do poczatkujących graczy i jako taka sprawdza się doskonale. Tłumaczenie zasad zajmuje dosłownie chwilę, dzięki czemu nie stanowi bariery dla nowych graczy, a sama rozgrywka przebiega płynnie. Czas potrzebny na rozegranie partii ogranicza się do 20 minut. Pozwala to (a wręcz zachęca) do rozegrania kilku partii z rzędu. 

Jeśli więc szukacie prostej gry na zimowe wieczory w towarzystwie rodziny, dzieci i mało grających znajomych, to Architekci spełnią się w tej roli idealnie.

 

wydawnictwo: Rebel

wiek: 8+

liczba graczy: 2-7

czas gry: 25 minut

Zasady: Bardzo proste

 

 

Recenzja gry Architekci 7 Cudów Świata postała we współpracy z wydawnictwem:

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close