Najlepsza Gra roll&write Bukiet
Jedną z moich ulubionych mechanik w grach jest roll and write. Gry tego typu idealnie nadają się na wyjazd bo zazwyczaj mieszczą się w małych pudełkach więc łatwo je zapakować a ponadto pozwalają na grę w większym gronie.
 

Bukiet od Nasza Księgarnia jest jedną z tych gier. Mały, kompaktowy, odpowiedni do grania w parze, w pięć osób a jak ktoś lubi pobijać swoje wyniki, jest i wariant solo. Gra jest pięknie wydana, pudełko przyciąga uwagę łowickimi kwietnymi grafikami, które znajdziemy też na kartach do gry.

Zawartość pudełka

  • 2 notesy składające się z 50 dwustronnie zadrukowanych kart
  • 6 kolorowych kostek 
  • ołówki dla pięciu graczy
  • żeton gracza rozpoczynającego
  • instrukcja
 

 

najlepsza gra roll&write, zdjęcie przedstawia pudełko od gry, dwa bloczki z planszami do gry, obok lezy instrukcja a przed nią pięć kostek w różnych kolorach i pięć ołówków


Zasady są niezwykle proste, zawarte są dosłownie na kilku stronach opatrzonych poglądowymi rysunkami. Wszystko jasne i czytelne. Marzy mi się żeby każda instrukcja była napisana tak przejrzyście. 

na zdjęciu instrukcja do gry otwarta na przykładowej stronie

 

Jak gramy


Każdy z graczy ma swoją planszę z nadrukowanymi kwietnymi rabatkami w różnych kolorach. Wybieramy gracza rozpoczynającego, który rzuca wszystkimi sześcioma kostkami a następnie wybiera jedną z nich. Kolejną akcją jaką wykonuje jest zakreślenie na swojej planszy tylu kwiatów ile oczek wypadło na kostce, przy czym muszą one też odpowiadać wybranej kostce kolorem.

najlepsza gra roll&write, na zdjęciu plansza do gry, nad nią leży niebieski mazak a obok niego czerwona kostka z wyrzuconą liczbą oczek pięć, na planszy zaznaczone jest pięć czerwonych kwiatków
Ruch przechodzi na kolejnego gracza, który wybiera z pomiędzy pozostałych pięciu kostek i również zakreśla wynik na swojej planszy. Pozostali gracze wykonują swoje ruchy aż dojdziemy do końca kolejki. Wtedy zaczyna się kolejna runda, w której powtarzamy działania.
 
Punktowane w grze jest zakreślenie wszystkich kwiatów w wybranym kolorze lub wszystkich kwiatów w danej rabacie. Gracz, który dokona tego jako pierwszy, otrzymuje najwięcej punktów. Kolejni gracze realizując te same cele otrzymują odpowiednio mniej punktów. 

na zdjęciu zbliżenie planszy i części z punktacją, nad planszą leży sześć kostek w kolorach białym, czerwonym, niebieskim,zielonym, różowym i żółtym

 


Musimy pamiętać o kilku ważnych warunkach:
– zaznaczane w danej rundzie kwiaty muszą ze sobą sąsiadować bokami
– kwiaty w kolorze białym traktowane są jako jokery (podobnie jak biała kostka)
– dozwolone jest zaznaczenie za jednym razem kwiatów w wybranym kolorze plus kwiatów białych jako jedną całość
 
Ciekawostką jest fakt, że na planszach nie znajdziemy skupiska 6 kwiatów w jednym kolorze. To oznacza,że w sytuacji gdy będziemy zmuszeni wybrać kostkę z sześcioma oczkami, zaznaczymy ich tylko pięć na planszy i dostaniemy jeden punkt karny za pozostały niezaznaczony kwiat. Podobnie jeśli zdecydujemy się zaznaczyć szósty kwiat w innym kolorze.

najlepsza gra roll&write, na zdjęciu plansza do gry, nad nią leży fioletowy mazak i żółta kostka z wyrzuconą liczbą oczek sześć, na planszy skreślone są cztery żółte kwiaty i jeden biały, w punktach karnych zaznaczony jest minus jeden punkt za nieskreślenie szóstego kwiatka

 


Gramy do momentu aż jeden z graczy zetnie wszystkie kwiaty w trzech kolorach lub wszystkie kwiaty z czterech rabatek. Na koniec podliczamy punkty i oczywiście zwycięzcą zostaje gracz, który uzbierał ich najwięcej.
Zastanawiacie się pewnie co kiedy skończą nam się bloczki z kartami… Zaraz po wydaniu gry dostępne były w sprzedaży dodatkowe notesy. Zdaje się, że nakład się wyczerpał bu już ich w sklepach nie widzę ale i na to jest rozwiązanie. Nasza Księgarnia udostępnia darmowe plansze do druku  –>
 

Bukiet – karty do pobrania

 
Ja znalazłam na to swój sposób. Zalaminowałam po pięć plansz z każdym układem kwiatów. Do wypełniania ich używamy mazaków suchościeralnych. Uwielbiam tą naszą wersję! Często w podróż nie zabieram całego pudełka a tylko tych kilka plansz. Dzięki temu, że są wielokrotnego użytku możemy grać do woli bez obawy o to, że skończą nam się w nieoczekiwanym momencie. Dodatkowo zaznaczanie na planszy kolorowymi mazakami jest dużo przyjemniejsze i milsze dla oka niż zaznaczanie ołówkiem.
 
Bukiet polecam dla osób w każdym wieku, rozgrywka jest spokojna i relaksująca. Jedna partia trwa około 20 minut więc można ją rozegrać w każdej wolnej chwili.
Ponadto zasady są niezwykle proste, na tyle że z powodzeniem grę można zaproponować już starszym przedszkolakom. Nie do końca rozumiem dlaczego oznaczenie na pudełku sugeruje wiek gracza powyżej ośmiu lat. wydawnictwo: Nasza Księgarnia
liczba graczy: 1-5
wiek: 8+ (polecam już starszym przedszkolakom)
czas gry: 20 min.
zasady: Bardzo proste
moja ocena: 5/5Grę zgłaszam do projektu Grajmy!

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

1 komentarze

Agnieszka 23 stycznia, 2020 - 7:59 am

Bardzo ciekawa gra, nie słyszałam wcześniej o niej. Mój synek jest jeszcze za młody na takie gry i woli bawić się zabawkami typu https://haribi.pl/kategoria/maszyny-rolnicze-bruder-zabawki 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close