Bitwa o Tortugę recenzja

 

Od jakiegoś czasu regularnie gramy w Bitwę o Tortugę. Jest to gra dwuosobowa, idealnie dopasowana do umiejętności młodych graczy. 
Zasady są niezwykle proste i tłumaczy się je w 3 minuty. To sprawia, że dzieci nie mają problemu z ich zrozumieniem (nie ukrywajmy, zawiłe zasady potrafią skutecznie zniechęcić nawet dorosłego).

Ponadto gra jest pięknie wykonana. Niby to tylko 12 drewnianych płytek z ilustracjami żaglowców, ale ilustracje te stworzył Maciej Szymanowicz (chyba nie trzeba przedstawiać), a płytki same w sobie są bardzo przyjemne i poręczne. Do tego ładna plansza, krótka instrukcja, a wszystko zamknięte w niewielkim pudełku.

 

na zdjęciu dwustronnicowa instrukcja do gry bitwa o tortugę a w tle pudełko od gry
na zdjęciu pudełko od gry ora rozłożona plansza przedstawiająca morze a na nim dwanaście kwadratów oznaczających pola startowe dla okrętów
Już po pierwszej rozgrywce, gra skojarzyła mi się z szachami ale w wersji super light 😉 Mamy dwóch graczy, okręty mogą poruszać się w określony sposób (a konkretnie w określonych kierunkach, w zależności od oznaczeń). Celem jest wyeliminowanie odpowiedniej liczby żaglowców przeciwnika. 
Bardzo proste, prawda? Jednak proste zasady wcale nie wykluczają tak zwanego “główkowania”. Trzeba dobrze przeanalizować swoje ruchy i potencjalne ruchy przeciwnika, szacować wyniki pojedynku okrętów i możliwe straty. 
 

Sama rozgrywka trwa około 15 minut co od razu zachęca do rozegrania rewanżu 😉

 

na zdjęciu plansza do gry a na niej kafelki, kilka z nich jest odwróconych okrętami do dołu i przedstawiają fale a kilka przedstawia okręty

 

Jak gramy


Każdy z graczy ma do dyspozycji sześć okrętów, które poruszają się po 12 polach. Okręty charakteryzują się trzema istotnymi cechami: kolorem, który przypisany jest do konkretnego gracza, wartością punktową oraz kierunkiem, w jakim okręt może się poruszyć. 
Na zdjęciu mamy okręt gracza czerwonego, który to posiada trzy maszty i w związku z tym wart jest trzy punkty i może poruszać się w trzech kierunkach. 

na zdjęciu zbliżenie planszy a na niej kafelek z trójmasztowym okrętem w kolorze czerwonym, otoczony przez inne kafelki, odwrócone okrętami do dołu

 

Grę zaczynamy od ułożenia kafelków na polach planszy, wizerunkiem okrętów ku dołowi. Gracze na zmianę wykonują jeden z trzech możliwych ruchów:
– odsłaniają jeden dowolny kafelek i ustawiają go w tym samym miejscu, mogą jednak zdecydować w którą stronę będzie zwrócony
– obracają wcześniej już odkryty kafelek w dowolną stronę o 90°
– przesuwają odkryty kafelek o jedno pole w jednym z kierunków, wskazanych przez kropki na tym kafelku

 
na zdjęciu plansza do gry bitwa o tortugę a na niej kafelki odwrócone okrętami do dołu, na górnej stronie kafelków widnieją fale
Przy ostatniej z akcji mamy kilka możliwości:
– przesuwamy się na puste pole 
– stajemy na innym kafelku pod warunkiem, że wciąż jest zakryty 
– wpływamy na okręt nieprzyjaciela, atakując go tym samym (zaatakowany okręt zdejmujemy z planszy)
 

Gramy do momentu gdy jeden z graczy uzyska przynajmniej 7 punktów za zdobyte statki przeciwnika.

na zdjęciu plansza do gry a na niej kafelki, trwa rozgrywka więc część kafelków jest jeszcze odwrócona falami do góry, część okrętami do góry i jest też jedno puste pole po zatopionym okręcie

 

Podsumowanie

 
Choć losowość w tej grze jest dość duża to jednak nie przeszkadza to dzieciom w dobrej zabawie. Partie są krótkie i nawet jeśli ktoś miał wyjątkowego pecha podczas gry to wizja szybkiego rewanżu zachęca do kontynuacji rozgrywek. Poziom kombinowania jest też idealnie dopasowany do umiejętności dzieci dlatego bardzo Wam polecam tą grę do potyczek w rodzinnym gronie. 
 
wydawnictwo: Fox Games
liczba graczy: 2
wiek: wg. producenta 7+ (według mnie 5+)
czas gry: 15 min.
Zasady: bardzo proste
nasza ocena: 5/5
 
 
Grę zgłaszam do projektu Grajmy!
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

4 komentarze

mamajanka 13 sierpnia, 2019 - 7:51 pm

Tak, też uważam, że bardzo ładnie wykonane "szachy light" 🙂
Spokojnie 5+

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 14 sierpnia, 2019 - 7:58 am

🙂

Odpowiedz
Buba 23 września, 2019 - 8:35 am

Uwielbiam tę grę! 🙂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 23 września, 2019 - 9:20 am

Ja też, podobnie jak moje dzieci 🙂 Ale niestety jest mało popularna, szkoda…

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close